Ford uvádza inovatívny airbag pre Mustang

Na ochrane pasažierov v prípade nehody je stále čo zlepšovať. Nový airbag od Fordu možno umiestniť aj na miesta, ktoré to doteraz nedovoľovali.
Vydané  Text: 

Automobilka Ford prináša v najnovšej generácii modelu Mustang nový kolenný airbag spolujazdca. Novinkou v tomto prípade pochopiteľne nie je jeho pozícia, vzduchový vankúš chrániaci nohy cestujúcich možno nájsť v automobiloch už niekoľko rokov, ale konštrukcia. Vďaka tomu mohol byť umiestnený do dvierok odkladacej schránky pred spolujazdcom. Tradičný textilný vzduchový vankúš má pomerne značné zástavbové rozmery, ktoré pri danom požadovanom objeme v nafúknutom stave v podstate nie je možné zredukovať. Nový airbag, chránený pätnástimi rôznymi patentmi, je riešený úplne inak. Jeho najdôležitejšou časťou je nafukovacia plastová vzdušnica, umiestnená priamo v telese dvierok schránky. Pri aktivácii airbagov potom vzdušnicu naplní špeciálne zariadenie, čo zabezpečí vysunutie panelu skrinky proti kolenám cestujúceho. Hoci plastový panel na pohľad nepôsobí rovnako mäkko ako tradičný airbag, ochranný účinok ktorý ponúka je s ním úplne porovnateľný. ![o4QcF350pjU](http://img.youtube.com/vi/o4QcF350pjU/0.jpg) Nový airbag okrem zlepšenia pasívnej bezpečnosti, tiež zväčšuje vnútorný priestor, a tak i komfort pre posádku. Netradičná konštrukcia navyše môže viesť k ďalším aplikáciám, konštruktéri už dnes zvažujú použitie vzdušnice v ďalších častiach interiéru, kde by konvenčný airbag z priestorových dôvodov nebolo možné použiť.








Pokračujte na ďalší príspevok »



SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.