Oceľový úder pre automobilky

Automobilkám sa zrejme skončili zlaté časy. Po zdražovaní benzínu im môže drastický rast cien ocele urobiť poriadny škrt cez rozpočet.
Vydané  Text: 

Európske automobilky musia počítať so zvýšením cien ocele približne o 60 percent na 770 eur za tonu. Svetová oceliarska jednotka ArcelorMittal oznámila, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch plánuje v niekoľkých krokoch upraviť cenu. Podľa vyhlásenia koncernu je zdražovanie dôsledkom vysokého dopytu v Európe a rastúcich cien energií a surovín. Podľa Handelsblattu železná ruda približne za rok zdražela o 40 percent a cena oceľového šrotu sa zdvojnásobila. Odborníci predpokladajú, že aj menšie oceliarne budú nasledovať príklad ArcelorMittalu. Už teraz sa ohlásila svetová štvorka – kórejské Posco, ktoré chce od tohto mesiaca zvýšiť ceny o 21 percent (95 eur), Thyssen-Krupp hovorí o sume 130 eur a Salzgitter o 150 eur. Predstaviteľ ArcelorMittalu Olli-Matti Saksi očakáva, že napätá situácia pretrvá aj v nasledujúcom období, čo vyústi do ďalšieho zdražovania. Najviac tento úder pocíti Nemecko, ktoré možno smelo považovať za mekku európskeho automobilového priemyslu. V prvom rade sa zdražovanie dotkne stredných podnikov, ktoré spracúvajú oceľ pre automobilky, napríklad vyrábajú tlmiče či formujú plechy. Pritom už v roku 2004 každá šiesta firma hovorila o existenčných problémoch, no teraz je situácia oveľa hrozivejšia. Predovštkým pre nevídané tempo rastu cien. Kým tona plochej ocele začiatkom roka stála 500 eur, v apríli bola o sto eur drahšia a za júlové dodávky už oceliarne požadujú 720 eur. Pred štyrmi rokmi ešte mohli firmy presunúť vyššie náklady na zákazníka, tentokrát už mnohí túto šancu nebudú mať. V podobnej situácii sú aj automobilky, ktoré zdražovanie pocítia na jeseň pri uzatváraní nových dodávateľských zmlúv. Handelsblatt toto zvýšenie odhaduje na dvojciferný miliardový údaj. K tomu sa pridružuje akútna hrozba, že predaj vozidiel aj vzhľadom na rast cien benzínu po rokoch výrazne klesne. Zdroj: Handelsblatt, ArcelorMittal Spracovala: Soňa Zverková
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.