Utajený trik policajtov: Pozor na túto otázku pri dopravnej kontrole
Mnohí ju poznajú, no ide o osvedčenú taktiku polície, ako postupujú, keď vás zastavia. Na trik policajtov sa však dokážete pripraviť.
Vydané Text: Alex
„Viete, prečo som vás zastavil?“ Presne to je častá otázka mužov zákona, na ktorú by ste nikdy nemali odpovedať bez rozmýšľania. Znie síce nevinne, ale skrýva v sebe psychologickú hru. Táto otázka nie je zvolená náhodne. Ide o účelovú taktiku a trik policajtov, ktorý môže ovplyvniť celý priebeh dopravnej kontroly. Vodiči na ňu často reagujú vyslovene zle.
Keď zaznie takáto otázka, policajt chce v skutočnosti dosiahnuť omnoho viac než len začať rozhovor. Ak odpoviete zle, môžete si uškodiť. Prečo túto otázku policajti používajú?
V prvom rade ide o dobrovoľné priznanie viny. Ak poviete napríklad „išiel som rýchlo“ alebo „zabudol som zapnúť smerovku“, práve ste sa nielen priznali, ale možno ste aj mužov zákona upozornili na ďalší priestupok, o ktorom ani nevedeli, že ste ho spáchali. V mnohých prípadoch tak môže mať vaša odpoveď vplyv na výšku pokuty. Trik policajtov tak síce splní účel, no vy zaplatíte sankciu.
Trik policajtov testuje reakcie
Nezabudnite, že vaša odpoveď môže byť veľavravná aj čo sa týka tónu hlasu či reči tela. To všetko policajt pozoruje. Ak sa začnete vyhovárať, zakoktáte sa, alebo zrazu začnete tvrdiť niečo iné ako predtým, môže to vyvolať podozrenie, že niečo skrývate.
Namiesto priameho obvinenia predstavuje otázka „Viete, prečo sme vás zastavili?“ psychologický manéver. Tento trik policajtov navonok pôsobí mierne a dáva vám možnosť priznať sa vlastnými slovami, niekedy aj nechcene.
Aj keď si myslíte, že ste možno pravidlá cestnej premávky porušili, nemusíte to policajtovi potvrdzovať, ak vyslovene nechcete. Rozhodnutie je na vás, no určite sa vyhnite všeobecným výhovorkám ako „Ponáhľal som sa“, „nestihol som zabrzdiť na červenú“ či „mal som ťažký deň“. Takéto frázy môžu znížiť vašu šancu na napomenutie namiesto pokuty. Policajti ich počúvajú každý deň a viacerí sú na ne alergickí.
Ako odpovedať policajtovi?
Keď vám policajti položia ich klasickú otázku, vhodné sú napríklad neutrálne odpovede: „Nie som si istý, prečo ste ma zastavili, pán policajt.“ Alebo: „Nie, neviem, prečo ste ma zastavili, môžete mi to vysvetliť?“
Tieto odpovede sú slušné, ale neobsahujú žiadne priznanie. Umožňujú, aby policajt prešiel k veci a oznámil dôvod zastavenia bez toho, aby ste sa sami obvinili.
Máte právo policajtom neodpovedať?
Na neformálne otázky policajtom odpovedať síce teoreticky nemusíte, avšak zastaviť vozidlo na ich pokyn musíte, rovnako musíte predložiť doklady a podriadiť sa kontrole. Odporúčame vám slušnú a tolerantnú komunikáciu s políciou. Aj muži zákona sú ľudia, ktorí dohliadajú na bezpečnosť cestnej premávky, teda bezpečnosť nás všetkých.
Rozhodne neodporúčame správať sa arogantne alebo zostať ticho bez dôvodu. Radšej si nechajte od policajtov vysvetliť, prečo vás zastavili a čo od vás požadujú, resp. čo presne chcú skontrolovať v prípade preventívnej akcie. Dopravná hliadka nie je len o dokladoch či dychovej skúške. Veľa ovplyvní aj komunikácia a psychológia.
Ak budete na trik policajtov v podobe zaužívanej otázky reagovať slušne, ľudsky a s rešpektom, no zároveň sa nezľaknete, môžete sa vyhnúť zbytočne vysokej pokute.
Zdroj: Focus