EURÓPSKA PREMIÉRA

Smart odhalil v Mníchove nový model s názvom #3: Veď je to Mercedes!

Značka áut s nejasnou minulosťou? Značka Smart si získala popularitu na celom svete svojimi malými, štýlovými a praktickými automobilmi, ktoré sú určené pre mestské prostredie. Jej história je úzko spojená s konceptom efektívnej a udržateľnej dopravy, čím si získala lojálnu zákaznícku základňu a stala sa jednou z popredných značiek v segmente malých áut. Značka bola založená v roku 1994 a spoločne vyvinutá… Prečítať celé

Vydané  Text: 

Značka áut s nejasnou minulosťou?

Značka Smart si získala popularitu na celom svete svojimi malými, štýlovými a praktickými automobilmi, ktoré sú určené pre mestské prostredie. Jej história je úzko spojená s konceptom efektívnej a udržateľnej dopravy, čím si získala lojálnu zákaznícku základňu a stala sa jednou z popredných značiek v segmente malých áut.

Značka bola založená v roku 1994 a spoločne vyvinutá automobilkou Mercedes-Benz a koncernom Swatch, ktorý je známy výrobou hodiniek.

Prvý model Smart, Fortwo, bol predstavený v roku 1998. Fortwo sa vyznačoval svojou malou veľkosťou, ktorá umožňovala jednoduché parkovanie a manévrovanie v mestskom prostredí. Tento model sa rýchlo stal symbolom efektívneho a štýlového dopravného prostriedku pre obyvateľov veľkých miest, ale napokon si svojich zákazníkov našiel aj v menších slovenských mestách a dodnes ich zvykneme vídať na cestách.

V priebehu rokov Smart rozšíril svoj modelový rad o ďalšie varianty, ako napríklad Smart Forfour, ktorý ponúkal viac sedadiel a väčší priestor pre cestujúcich. V roku 2007 Smart predstavil aj elektromobil Smart Fortwo Electric Drive, čím sa značka stala jednou z prvých, ktorá priniesla na trh dostupné elektromobily.

Po rokoch, počas ktorých Mercedes zdanlivo nevedel nastaviť značke dlhodobú stratégiu, v roku 2019 Smart oznámil partnerstvo so značkou Geely z Číny, čo prinieslo nové investície a možnosti pre ďalší rozvoj značky. Otvorene sa hovorilo o sústredení sa na prudko sa rozvíjajúci čínsky trh s automobilmi.

No a dnes, v roku 2023, sa stretávame s modelom Smart #3, ktorý je určený aj pre Európu a prekvapivo adaptuje dizajn známy zo značky Mercedes-Benz, respektíve Mercedes-EQ.

Inzercia


Nový Smart #3

Aby sme boli celkom presní, Smart #3 nie je úplnou novinkou a jeho premiéra na IAA MOBILITY 2023 v Mníchove je iba európskou premiérou. Tú prvú medzinárodnú absolvoval už v apríli tohto roku na šanghajskom autosalóne.

Automobil adaptuje dizajn typický pre značku Mercedes-EQ predovšetkým na svoje zadné partie, ale aj v interiéri. S celkovou dĺžkou 4,4 metra, šírkou 1,8 metra a na 20-palcových kolesách už nejde o žiadneho drobca, ako sme boli pri značke Smart zvyknutí. Rázvor dosahuje 2785 mm.

Smart #3 je v súlade s aktuálnym trendom štýlové SUV-kupé a ponúka nevšedné jazdné výkony: 200 kW (~270 koní) až 315 kW (~422 koní) vo verzii BRABUS, pričom táto výkonnejšia verzia akceleruje z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy. Verzia Pro+, ktorá je pre Európu nastavená ako najnižšia výbava, zrýchľuje za stále veľmi pôsobivých 5,8 sekundy. Dojazd elektromobilu je podľa tlačovej správy výrobcu štandardizovaných 435 až 455 km v závislosti od verzie.

Silnou stránkou modelu má byť technologická výbava. Základom je rýchle nabíjanie batérie výkonom 150 kW (10-80% za 30 min.), dvojica displejov v interiéri s uhlopriečkami 12,8 a 9,2 palca, ktorým sekunduje 10-palcový head-up displej, ďalej sú v ponuke svetlomety CyberSparks LED+, audiosystém značky Beats s 13 reproduktormi, automatický parkovací asistent či asistent pre jazdu vyššími rýchlosťami.

Smart dokáže s pomocou kamier a senzorov jazdiť v strede jazdného pruhu a prispôsobovať rýchlosť samočinne – stále je to však iba asistencia, teda vodič naďalej musí držať volant.

Ceny

Pre Nemecko začínajú ceny na 43 490 € za Pro+, 46 490 € za Premium, 46 990 € za 25th Anniversary Edition a 50 990 € za BRABUS.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.