Expert chce na diaľnici zaviesť novú maximálnu rýchlosť 60 km/h! Otvorene priznáva, že cieľom je znechutiť ľuďom jazdu autom

Profesor navrhuje riešenie pre dopravné kolapsy v podobe 60 km/h maximálnej rýchlosti na diaľnici.

Vincent Kaufmann (54) pôsobí na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Lausanne (EPFL).
Riešením naplnenej kapacity diaľníc je podľa neho zníženie maximálnej rýchlosti na 60 km/h.
Vydané Text: 

Pre zvyšujúci záujem o individuálnu automobilovú dopravu musí Švajčiarsko čeliť rastúcemu problému s dopravou. Ako zabezpečiť plynulú a ekologickú mobilitu? Profesor Vincent Kaufmann z EPFL má odvážny nápad: znížiť maximálnu rýchlosť na diaľniciach na 60 km/h.

Kaufmann je odborníkom na mestskú sociológiu a analýzu mobility na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Lausanne. V rozhovore pre Blick.ch vysvetlil svoju víziu pre mobilitu budúcnosti. Podľa neho by 60ka na diaľniciach priniesla viaceré prínosy:

 • Znížilo by sa množstvo áut na cestách, pretože ľudia by mali menší záujem o jazdu autom a viac by využívali verejnú dopravu alebo prácu z domova.
 • Zlepšila by sa bezpečnosť, pretože by sa znížila pravdepodobnosť nehôd a ich následky.
 • Znížili by sa emisie skleníkových plynov, pretože autá by spotrebovávali menej paliva.

„Zistili sme, že pri rýchlosti 60 km/h sa dosahuje maximálna kapacita diaľnice. Cesta z Ženevy do Lausanne by trvala 1 hodinu a 10 minút namiesto 45 minút. Znížením povolenej rýchlosti na diaľnici na 60 km/h by sme dosiahli, že ľudia by jazdili menej,“ povedal expert pre Blick.ch.

Inzercia

Takýto radikálny návrh by však pravdepodobne narazil na veľký odpor verejnosti. Minister dopravy Albert Rösti navrhuje opačné riešenie: rozšíriť diaľnicu A1 na aspoň šesť pruhov na úsekoch Bern – Zürich a Lausanne – Ženeva. Toto rozšírenie by podľa Kaufmanna bolo v rozpore aj s parížskou klimatickou dohodou, ktorá si kladie za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

„Od roku 2015, keď bola podpísaná dohoda, sa nič nezmenilo. Dohodu nikto neberie vážne. To platí pre všetky západné krajiny. Je to obrovský cynizmus,” hnevá sa Kaufmann.

Inzercia

Zdroje: https://www.blick.ch/politik/mobilitaets-professor-vincent-kaufmann-ueber-den-verkehr-der-zukunft-tempo-60-auf-autobahnen-ist-sinnvoll-id18587773.html
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.