Po mesiac trvajúcej akcii SITO, ktorú Polícia Slovenskej republiky vyhlásila začiatkom novembra, tu máme opäť informáciu o zvýšenom množstve dopravných kontrol. Polícia chce novou dopravno-bezpečnostnou akciou zvýšiť kontroly predovšetkým v predvianočnom období, kedy sa vo všeobecnosti stáva väčšie množstvo dopravných nehôd a priestupkov. Navyše, ľudia sú v tomto období viac v strese a častokrát konajú skratovo.
Netýka sa len vodičov áut
Ako informuje TASR s odvolaním na hovorkyňu Prezídia Policajného zboru Denisu Bárdyovú, akcia s názvom Advent začne už od štvrtka 1.12.2022 a je plánovaná na celý december. Kontrolovaní budú hlavne vodiči motorových a nemotorových vozidiel, teda aj kolobežkári a cyklisti. Polícia sa zameria predovšetkým na prítomnosť alkoholu v dychu vodičov či dodržiavanie ostatných pravidiel cestnej premávky. Okrem toho by sa na pozore mali mať aj chodci, pretože aj oni majú určité zákonom stanovené povinnosti.
Prečítajte si aj:
Densia Bárdyová sa pre TASR k plánovanej akcii Advent vyjadrila: „Každý štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu sa policajti zamerajú najmä na miesta väčšej koncentrácie osôb, ako sú bary, pohostinstvá a diskotéky. Posvietia si najmä na zisťovanie požitia alkoholu u vodičov motorových a nemotorových vozidiel, čiže aj kolobežkárov a cyklistov, tiež na kontrolu dodržiavania spôsobu jazdy, rýchlosti a povinnosti vodiča. Neujde im ani to, či chodci dodržiavajú svoje zákonné povinnosti.“
Intenzívne kontroly v období Vianoc
Zvýšené množstvo policajných hliadok treba očakávať hlavne v období sviatkov, teda od 24.12. do 26.12. a následne potom v posledný deň roka 2022. Tiež môžeme už teraz očakávať zvýšené množstvo policajných hliadok na našich cestách 1.1.2023, kedy sa bude veľa ľudí vracať z dovoleniek. Zároveň pripomíname, že pokiaľ sa počas Silvestra chystáte požiť väčšie množstvo alkoholu, nesadajte ráno za volant. Aj zostatkový alkohol totiž môže narobiť závažné problémy. Majte na pamäti, že hladina alkoholu v dychu vodiča nad 1 promile je na Slovensku považovaná za trestný čin.
Prečítajte si aj:
Na našej stránke na Facebooku, ktorá má každý mesiac dosah na viac ako milión ľudí, sa často vyskytujú komentáre obviňujúce políciu z utlačovania. Opakujú sa pojmy ako policajný štát, obmedzovanie na slobode či policajná šikana. Je však potrebné rozumieť súvislostiam.
Polícia Slovenskej republiky podobné dopravno-bezpečnostné akcie nerobí s cieľom zotročenia Slovákov alebo s cieľom naplniť štátnu kasu či dokonca pre potreby akéhosi fiktívneho „policajného štátu“. Pokiaľ by sa v uplynulých mesiacoch nevyskytlo viacero závažných udalostí spojených s porušením dopravných predpisov, akcie by nemali takto intenzívny charakter. Opakovane sa ako problém ukazuje to, že Slováci šoférujú pod vplyvom alkoholu.
Na záver Denisa Bárdyová vyzýva k vzájomnej ohľaduplnosti. Najväčšie sviatky v roku sú totiž častokrát spojené aj s príležitostnými vodičmi. Nikto si ich nechce pokaziť pokutou, ujmou na majetku, pobytom v nemocnici či v horšom prípade pobytom na policajnej stanici.