Túto chybu robí až polovica vodičov! Riskujú nielen pokutu, ale aj zbytočnú nehodu

Pri jazde v zimnom období by sme mali venovať zvýšenú pozornosť správnemu nastaveniu svetlometov.
Vydané Text: 
Nachádzame sa v ročnom období, pre ktoré sú typické zhoršené poveternostné podmienky aj viditeľnosť. **Obzvlášť počas jesene a zimy mnohí pripomínajú zásadu „vidieť a byť videný“ na cestách.** Pravidelne sa však stretávame s motoristami, ktorí šoférujú auto s vypálenými žiarovkami, zle nastavenými svetlometmi či dokonca úplne bez svetiel. ### AUTOMATICKÉ SVETLOMETY SÚ ZRADNÉ Problémy vytvárajú aj moderné vozidlá s automatickým svietením. To dokáže samočinne rozsvecovať príslušné svetlomety na základe intenzity svetla v okolí. Táto vychytávka funguje bezchybne v tuneloch a pri západe/východe slnka. **Automatické svietenie však má svoje pevne stanovené limity.**
Automatický režim svietenia vie byť miestami zradný, je správne naštudovať si jeho funkčnosť pred jazdou.
Zásah vodiča je potrebný v prípade **hmlistého počasia, ktoré systémy nedokážu rozlíšiť.** Časť motoristov sa tak počas hmly spolieha na automatické svetlomety, ktoré pri dostatočnej intenzite svetla cez ponechávajú aktivované len denné svietenie vpredu, čo zbytočne zvyšuje riziko vážnej nehody. **V prípade niektorých značiek nie je systém automatického rozsvecovania svetlometov prepojený so stieračmi a počas dažďa nedochádza k aktivácii plnohodnotného stretávacieho režimu.** V tomto zmysle apelujeme predovšetkým na majiteľov vozidiel Hyundai a Kia, ktorých počas zhoršenej viditeľnosti stretávame najčastejšie len s aktívnym denným svietením. Automobily značiek Hyundai a Kia navyše nevidieť ani zozadu, pretože zadné obrysové svetlá zostávajú pri dennom svietení vypnuté.
### AKO SPRÁVNE SVIETIŤ Obľúbené **LED denné svietenie smie vodič využívať výhradne počas dňa za nezníženej viditeľnosti.** Nezáleží na tom, či je zima alebo leto. Ak počas dňa v akomkoľvek ročnom období klesne viditeľnosť, napríklad začne pršať alebo snežiť, **je povinnosťou vodiča dbať na svietenie stretávacími, prípadne aj hmlovými svetlami.** Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa. V opačnom prípade musia zostať vypnuté tak, aby sme neoslepovali okoloidúcich vodičov. **Diaľkové svetlomety používame na neosvetlených úsekoch v noci, mimo zastavaného územia.** Za nesprávne použitie svetiel udeľujú policajti **pokutu v blokovom konaní vo výške do 50 eur,** prípadne viac v závislosti od situácie. Službukonajúci policajt vám okrem pokuty za nesprávne použitie svetiel môže udeliť aj ďalšie pokuty, ktoré priamo súvisia s nesprávnou či nebezpečnou prevádzkou vozidla. ### SYMBOLY SVETLOMETOV:
Základné grafické zobrazenie vonkajšieho osvetlenia auta.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
ODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.