Aktuality

Je to tu! Opel Grandland GSe prichádza s tromi motormi pre 4x4 a stovku dá za 6,1 sekundy

  • Nový Opel Grandland GSe je športovo ladené SUV s pôsobivým technickým riešením pohonu.
  • Obsahuje hneď tri motory určené na pohon: benzínový a dva elektrické.
  • Vďaka tomu vie Grandland GSe jazdiť s pohonom 4x4, ale aj čisto elektricky.
  • Zaujímavosťou je najmä prepracovanie komponentov podvozka, ktoré robia z inak neutrálneho Grandlandu „najšportovejšie SUV značky“.

GSe znamená Grand Sport electric

V stopách modelov Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe nasleduje v tesnom závese ďalší dynamický model automobilky Opel, pochádzajúci z radov jej novej podznačky elektrifikovaných vozidiel: Opel Grandland GSe.

Vo vysokovýkonných vozidlách typu SUV sa tempo športových automobilov spája so všestrannosťou a štýlom. Ponúkajú dynamickú jazdu i skvelú trakciu vďaka pohonu všetkých kolies a pre vodičov sú veľmi atraktívne. V súčasnosti ich najčastejšie nájdeme v segmente prémiových vozidiel, no s príchodom modelu Opel Grandland GSe sa športové SUV čoskoro predstaví aj v obľúbenom segmente C (nižšia stredná trieda).

Opel Grandland GSe (2022)

Nový Grandland GSe využíva kombináciu preplňovaného 1,6-litrového benzínového motora a dvoch elektromotorov (po jednom na každej náprave), ktoré spoločne dosahujú systémový výkon max. 221 kW/300 k. Predbežná vážená hodnota kombinovanej spotreby paliva podľa postupu WLTP 1,3 l/100 km, emisie CO2 dosahujú 29 – 31 g/km.

Grandland GSe sa vďaka svojmu plug-in hybridnému pohonu môže pochváliť stálym elektrickým pohonom všetkých kolies, avizovanou optimálnou trakciou a prvotriednym rozjazdom z miesta. Výrobca tým evidentne má na mysli prudkú akceleráciu, ktorá je podľa technických údajov skutočne pôsobivá: zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne už za 6,1 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 235 km/h. Pri jazde na elektrinu je maximálna rýchlosť obmedzená na 135 km/h.

Opel Grandland GSe (2022)

Špecifické zavesenie kolies

Predpoklady pre obzvlášť dynamický a zábavný charakter jazdy spočívajú v prípade modelu Opel Grandland GSe, podobne ako u jeho súrodencov Astra GSe, v jeho unikátnej kalibrácii zavesenia kolies a riadenia. So vzperami McPherson vpredu a viacprvkovou zadnou nápravou, používa tuhšie pružiny a tlmiče s technológiou frekvenčne selektívneho tlmenia KONI FSD, ktorá umožňuje nastaviť rôzne charakteristiky tlmenia z hľadiska ovládateľnosti a komfortu. Vďaka tomu reaguje Grandland GSe okamžite a predvídateľným spôsobom na každý vstup vodiča a zároveň si pri brzdení, v zákrutách i na diaľnici zachováva stabilitu, ktorá je pre značku Opel typická.

Podľa značky Opel ide o najšportovejšie SUV výrobcu.

Opel Grandland GSe (2022)

Čistý vonkajší dizajn modelu Grandland s maskou Opel Vizor ako tvárou značky dodatočne vylepšujú štýlové motívy charakteristické pre rad GSe: 19-palcové disky z ľahkej zliatiny inšpirované oceneným konceptom Manta GSe, unikátny zadný difúzor a znak GSe na dverách batožinového priestoru. Ďalší prvok, ktorým sa Grandland GSe odlišuje, predstavuje kapota čiernej farby, dostupná za príplatok.

Opel Grandland GSe (2022)

Vnútri nájdeme ešte jeden príklad vynikajúcej kvality značky Opel v oblasti konštrukcie sedadiel, a to športové predné sedadlá čalúnené materiálom Alcantara, ktoré certifikovala organizácia AGR. Vodič modelu Grandland GSe a jeho spolujazdec si v týchto výnimočne ergonomických sedadlách vychutnajú dynamickú jazdu, pričom ich chrbtici sa dostane zvýšeného pohodlia a opory.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie