Aktuality

Nielen za krádež paliva im hrozí 10 rokov väzenia. Kuriózny prípad od susedov je komplikovanejší, ako sa zdá / Krádež 900 litrov palív kurióznou dvojicou

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

POĽSKO, KRAKOW - Séria krádeží paliva v Poľsku má svoje rozuzlenie.

44-ročná žena ako vodička so zadržaným vodičským preukazom a 38-ročný muž pod vplyvom amfetamínu, ľudovo nazývaného speed. Takáto kuriózna dvojica bola odhalená počas prebiehajúcej krádeže pohonných hmôt pri poľskom Krakove, pričom polícia následne zistila ďalšie zaujímavé náležitosti, ktoré objasnili aj iné evidovnané krádeže.

Priemerné ceny palív na Slovensku

Ceny pohonných hmôt v uplynulom období mierne klesli, napriek tomu majú motoristi ešte stále dôvod na nespokojnosť.

Práve dnes Štatistický úrad SR vydal údaje k priemerným cenám pohonných látok v 34. týždni 2022 (zdroj), ktoré hovoria o náraste ceny natural 98-oktánového benzínu (o 0,001 €) a motorovej nafty (o 0,023 €), avšak aj znížení ceny benzínu Natural 95 o 0,001 € a LPG o 0,005 €. Ceny a CNG a LNG ostali zachované. Za liter benzínu Natural 95 však ešte stále motoristi zaplatia priemerne 1,729 € za liter a v prípade nafty 1,792 € za liter.

Z nelegálneho obchodovania s kradnutými palivami sa tak stáva lukratívny obchodný model, keďže motoristi palivá potrebujú a s ohľadom na jeho vysoké ceny môžu byť ochotní nakupovať za menej z ilegálnych zdrojov.

Práve takáto situácia nastáva aj v Poľsku, kde sa v uplynulom období polícia stretla so sériou krádeží pohonných hmôt. Teraz našla vinníkov a ukázalo sa, že za sériou krádeží vo Wieliczke pri Krakove stáli iba dve osoby.

900 litrov za 1 900 eur

Podľa denníka Gazeta má ísť o 44-ročnú ženu a 38-ročného muža, ktorých prichytili priamo pri čine.

Policajnú hliadku k miestu činu zavolal pracovník bezpečnostnej služby, keď videl, ako sa dvojica snaží ukradnúť pohonné hmoty zo zaparkovaného vozidla pomocou provizórneho plastového potrubia.

Privolaná polícia páchateľov zadržala a zistila aj to, že žena-vodička mala v čase incidentu zadržaný vodičský preukaz a muž bol pod vplyvom návykovej drogy amfetamín, obyčajne známej ako speed. „Po užití vedú k rýchlemu fyzickému a psychickému povzbudeniu, k pocitom extrapotencie k duševným aj fyzickým výkonom,“ uvádza Drogový informačný portál o týchto drogách. Nejde pritom o známy metamfetamín, teda pervitín.

Z vyšetrovania ďalej vyplynulo, že tieto dve osoby boli zodpovedné za krádeže dovedna 900 litrov pohonných hmôt v hodnote 9000 poľských zlotých, v aktuálnom prepočte približne 1 900 €. To znamená priemernú cenu paliva 2,1 €/liter.

Čakajú na verdikt

Každý z dvojice si vypočul celkovo po päť obvinení, vrátane krádeže, pokusu o krádež a vlámania.

Žena je zodpovedná aj za jazdu napriek odňatým povoleniam a ak krvné testy potvrdia prítomnosť drog, aj za vedenie vozidla pod vplyvom drog. Muž má byť zodpovedný aj za prechovávanie omamných látok, pretože pri domovej prehliadke u neho kriminalisti našli marihuanu.

Obvineným hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov, uvádza denník Gazeta.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie