Aktuality

Ford prestal prijímať objednávky na modely Focus a Fiesta! Čo bude ďalej?

Ford Focus Vignale

Ford výrazne obmedzuje dostupnosť svojich kľúčových modelov Fiesta a Focus, až do odvolania uzatvára objednávkové knihy v Európe pre modely Focus a Fiesta. To znamená, že až do odvolania je možné objednať iba predkonfigurované modely. Zastavením objednávok automobilka reaguje na príliš dlhé dodacie lehoty. „Vzhľadom na silný dopyt zo strany zákazníkov, ale aj vzhľadom na situáciu vo výrobe, máme v súčasnosti dodacie lehoty na úrovni až 12 mesiacov pre rôzne modelové rady," vysvetľuje hovorca Fordu.

„Pred časom sme uzavreli voľné objednávky pre našich predajcov na Ford Focus a Ford Fiesta," uviedol hovorca. „Našim predajcom však ponúkame dostupný objem výroby vo forme vopred nakonfigurovaných jednotiek na základe dopytu zákazníkov."

Podľa Fordu ide o spôsob, akým automobilka zabezpečí dodávanie objednávok zákazníkom a zároveň využije dostupnú výrobnú kapacitu najlepším možným spôsobom. Markus Thal, šéf podnikovej rady v továrni Ford Saarlouis v Nemecku, ktorá vyrába Focus, potvrdil nezvyčajné opatrenie a uviedol, že aktuálne prijímané objednávky budú vyrobené až v roku 2023. Najbližšie nebude možné dodať modely Focus pred budúcou jarou.

FORD Fiesta (facelift 2021)

Ford na aktuálny rok očakáva ročnú produkciu len 117 000 kusov modelu Focus, čo je pokles z pôvodne plánovaných 195 000 kusov. Na rok 2023 je podľa Thala v súčasnosti stále plánovaných približne 143 000 jednotiek.

Nie je však isté, či je možné toto číslo dosiahnuť, keďže výroba je výrazne ovplyvnená pretrvávajúcimi prekážkami dodávateľského reťazca, najmä v prípade polovodičov. Ďalším komplikujúcim faktorom je situácia na energetickom trhu.

Nie je tiež isté, ako budú pracovníci v závode v Saarlouis reagovať na rozhodnutie vedenia Fordu vyrábať nové elektrické autá v španielskej Valencii a nie v Saarlouis, čo zvyšuje obavy zamestnancov o budúcnosť závodu.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie