Opravy po strete so zverou zdraželi

Poisťovňa Allianz vyplatila za minulý rok za opravy vozidiel po zrážke so zverou viac ako 6,6 milióna eur, pričom priemerná výška opravy bola 2 400 €. Najviac stretov so zverou bolo v okresoch Bratislava, Malacky, Stupava, Košice a Trnava.
Vydané , zverejnil

Počas jarného obdobia stúpa počet stretov vozidiel s divou zverou. Za celý minulý rok evidovala [Allianz – Slovenská poisťovňa](https://www.allianz.sk/sk_SK/sukromne-osoby/vozidla/moje-auto.html) spolu 2 487 zrážok vozidiel so zverou v celkovej výške vyše 6,63 milióna eur.

„*Počas pandémie stúpla priemerná výška opravy auta po strete so zverou. Kým pred pandémiou v roku 2019 boli priemerné náklady na opravu takejto škody necelých 2 200 eur a rok predtým okolo 1 950 eur, v minulom roku sme za škodu spôsobenú zrážkou so zverou zaplatili v priemere viac ako 2 400 eur*,“ uvádza **Milan Rajec, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz**.

### Najvyššie škody
Výška škôd závisí od druhu zveri, miesta aj rýchlosti vozidla a následnej reakcie vodiča.

„*Najviac, skoro 30-tisíc eur za opravu, sme minulý rok vyplatili vodičovi, ktorý po strete so zverou strhol volant, narazil do elektrického stĺpa a poškodil celú ľavú stranu vozidla. V ďalšom prípade vodičovi diaľkového autobusu na trase z Bratislavy do Košíc vbehol do cesty jeleň. Škoda presiahla 27-tisíc eur. V inom prípade zver skočila vodičovi priamo pod kolesá a zničila celý predok vozidla. Škoda bola takmer 21-tisíc eur*,“ konštatuje M. Rajec.

### Čo lokalita, to iná hrozba
Najviac zrážok so zverou sa stáva na cestách 1. triedy a na ceste R1, ktoré nie sú ohradené a motoristi po nich jazdia vysokou rýchlosťou. K stretom dochádza najčastejšie včasráno, keď zvieratá vychádzajú za potravou a podvečer, keď migrujú späť. A ktoré zvery sú pred motoristov najväčším postrachom? Závisí to od lokality.

**Na Záhorí** dochádza najčastejšie k stretom s danielom a muflónom, **na strednom Slovensku** vodičov najviac ohrozujú srny a jelene a **na východe krajiny** je najväčšou hrozbou srna.

V rámci celého Slovenska hrozí takisto **stret s diviakom**.

Z pohľadu počtu škôd spôsobených zrážkou so zverou **vedie okres Bratislava**, kde Allianz za minulý rok eviduje 39 zrážok so zverou, nasleduje **okres Malacky** s 29 takýmito poistnými udalosťami a **okres Stupava** s 24 zrážkami. Medzi rizikové okresy patria aj **Košice a Trnava**.


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.