Poradíme vám, ako zaparkovať v Bratislave úplne zadarmo už 500 metrov od centra!

Táto novinka poteší každého motoristu v Bratislave.
Vydané  Text: 
Veľké záchytné parkoviská Park n Ride fungujú v zahraničí už desaťročia a konečne prichádzajú aj do nášho hlavného mesta. Ich spustenie súvisí so zavedením prísnejšej parkovacej politiky s rezidentskými zónami. **Do hlavného mesta však každý deň cestujú za prácou a oddychom aj ľudia z priľahlého okolia.** Väčšina z nich nemá v hlavnom meste trvalý pobyt, a teda ani nárok na rezidentské parkovanie v jednej zo zavedených zón. ### ZATIAĽ BEZPLATNE PRE VŠETKÝCH Po novom budú môcť návštevníci mesta odstaviť svoje vozidlo na jednom zo záchytných parkovísk s označením P+R (Park n Ride). Tie sa nachádzajú v blízkosti autobusových alebo električkových zastávok s napojením na linky do centra mesta. **V tejto súvislosti došlo tiež k posilneniu intervalov MHD.** V oblastiach pri parkoviskách P+R jazdí verejná hromadná doprava v špičke každé 2 – 3 minúty, vďaka čomu nebudú musieť motoristi zdĺhavo čakať na spoj do centra. Príkladom môže byť aj nové parkovisko v Rači na Komisárkach. *„Toto parkovisko bola v podstate len zelená lúka. Nevedeli sme, že pod trávou sú betóny…Dnes máme tento priestor prenajatý, máme tu kamery, máme tu svetlá a zadarmo tu môže zaparkovať 160 áut,“* vysvetľuje primátor hlavného mesta, Matúš Vallo.
### AJ PRI CENTRE Okrem vytváranie úplne nových miest pre prichádzajúcich vodičov **mesto postupne rekonštruuje už existujúce parkoviská s navýšenou kapacitou, osvetlením a jednotným značením P+R.** Najbližšie pri centre sa nachádza parkovisko Černyševského s kapacitou 59 miest a priamym napojením na MHD. Pomerne blízko môžu motoristi nájsť aj P+R Macharova, odkiaľ sa do **centra prostredníctvom verejnej dopravy dostanete už za 3 minúty.** Ako naznačuje oficiálna mapa, sieť Park n Ride sa bude postupne rozširovať, pričom onedlho budú spustené parkoviská na Zlatých pieskoch, pri Janíkovom dvore či ZOO.
## CHÝBA MERAČ OBSADENOSTI Na Google Maps nové parkoviská zatiaľ nenájdete, pre vyhľadanie polohy budete musieť navštíviť stránku [PAAS](https://paas.sk/zachytne-parkoviska/?fbclid=IwAR18qT9SsOw7JdFnzpxNVOohK7v4YuBqHjEyxiXquAVF0SnJX3D_yB46i18), kde sú uvedené presné GPS súradnice. Veríme, že nové záchytné parkoviská do Google Maps pribudnú už čoskoro. **Rovnako nám na stránke chýba ukazovateľ aktuálnej obsadenosti parkoviska,** ktorý by motoristom dopredu oznámil, či sa na mieste ešte nachádzajú voľné miesta. Vodiči by tak nemuseli zdĺhavo pendlovať medzi parkoviskami a dúfať, či s autom nakoniec zaparkujú.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


ODPORÚČANÉ