Historická udalosť! Na Slovensko prichádza nová automobilka, bude tu vyrábať výhradne elektromobily

Ministerstvo hospodárstva SR oficiálne potvrdilo zámer švédskej automobilky vyrábať nové modely na Slovensku.
Vydané  Text: 
Automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach nový závod na výrobu vozidiel, **pôjde o investíciu v hodnote aspoň 1,2 miliardy eur.** Strategickým umiestnením nového závodu na východe krajiny dotvára značka Volvo svoj výrobný trojuholník, ktorý zahŕňa prevádzky v belgickom Gente a švédskom Torslande. Na Slovensku **plánuje automobilka Volvo Cars produkovať výhradne elektrické vozidlá novej generácie.** Švédska značka má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, pričom tieto ambície reflektujú aktuálny trend značky. Volvo v súčasnosti zažíva nový reštart s každoročne rastúcimi predajmi. Po schválení zákazu predaja spaľovacích motorov po roku 2035 je hlavným cieľom značky prechod na elektrické vozidlá, s čím Volvu pomôže aj závod pri Košiciach. **Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023,** s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars by mala byť spustená do roku 2026. Vzhľadom na záväzky spoločnosti Volvo Cars **bude nový závod využívať klimaticky neutrálne výrobné procesy a obnoviteľné zdroje energií.** Továreň bude vzorom udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity. Nový závod pri Košiciach je plánovaný na produkciu do 250.000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti. **Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov.** Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600.000 vozidiel ročne.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Servis

Povinná čierna skrinka v autách: Čo sleduje nové monitorovacie zariadenie?

  • Doteraz výrobcom stačilo do áut montovať predprípravu na čiernu skrinku, tento rok už v nich už bude musieť byť monitorovacie zariadenie.

     Poslúži napríklad vtedy, keď sa bude dokazovať zodpovednosť za dopravnú nehodu - nie však vždy. Prečítajte si o téme čierna skrinka v autách viac v našom príspevku.