Aktuality

Elektromobily, ktoré si zostrojili deti, budú pretekať už 11. júna na Motokárovej dráhe v Dlhej / Pozvánka

Už v sobotu 11. júna 2022 pripravuje organizácia Greenpower To Schools preteky elektrických automobilov, ktoré navrhli a postavili tímy zo základných a stredných škôl. Preteky na Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave sú prístupné pre všetkých záujemcov a záujemkyne.

Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: 7 tímov zo základných škôl ukáže svoje stroje Goblin a 6 tímov zo stredných škôl predvedie formule F24. Preteky budú spätnou väzbou k priebehu navrhovania, stavania automobilu, ale aj k starostlivosti o automobil či ku kvalite prípravy.

Inžiniersky mindset pre 21. storočie

OZ Greenpower to schools priniesla na Slovensko myšlienku, ktorá patrí organizácii Greenpower Education Trust. Vznikla vo Veľkej Británii v roku 1999. Vychádzala z aktuálneho nedostatku kvalitných inžinierok a inžinierov na trhu práce. Hlavným cieľom je podporiť u detí zápal pre vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku (STEM) prostredníctvom motoristického športu.

Za 10 rokov existencie Greenpower Education Trust prechádza procesom ročne viac ako 10 000 detí po celom svete. Projekt pritiahol a udržal aj mnoho silných sponzorov z oblastí technológií a IT biznisu. Finálne preteky Greenpower Slovensko tento rok podporili Greenway, Voltia alebo aj Nadácia Volkswagen Slovakia.

Elektrické automobily, ktoré si zostrojili deti, budú pretekať už 11. júna na Motokárovej dráhe v Dlhej

Od tvorby tímu až k pretekom

Všetky tímy pracujú od začiatku projektu s tromi hlavnými výzvami: NAVRHNI, POSTAV (zostav zo stavebnice) a PRETEKAJ.

Tím žiakov má za úlohu do určitého termínu poskladať z dielov spoločnosti Greenpower elektrický automobil. Žiaci a žiačky teda zostavia základnú konštrukciu, karosériu, elektroinštaláciu a motokáru následne spojazdnia. Súčasťou projektu je aj tréning a príprava na samotné preteky, nachádzanie prípadných problémov a práca na riešeniach.

Projekt nie je len súťažou, ale aj komplexným vzdelávacím ekosystémom. Vzdelávanie na školách prirodzene dopĺňa, dáva mu zmysel a obohacuje o tréning zručností pre 21. storočie. Výhodou je vzájomné prepájanie škôl s prostredím podnikateľov a podnikov, ale aj samosprávy a rodičov samotných žiakov.

Pozvánka na preteky

Preteky elektrických Goblinov a F24 si môžu záujemkyne a záujemcovia prísť pozrieť už 11. júna o 9.00 Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave.

Uvidíte automobilové pretekárske tímy verne simulujúce činnosť malej inovatívnej technologickej firmy fungujúcej v konkurenčnom prostredí. Možno si všimnete, ako sa dá už možno aj v 5. ročníku pochopiť základné princípy sveta práce, v ktorom raz budú žiaci fungovať.

Elektrické automobily, ktoré si zostrojili deti, budú pretekať už 11. júna na Motokárovej dráhe v Dlhej

Greenpower Slovensko je projekt, ktorého cieľom je najmä podporiť rozvoj neformálneho vzdelávania v oblasti technického vzdelávania na Slovensku. Pripraviť študentov pre pracovný trh v znalostnej ekonomike a využiť nástroje myslenia, ktoré im pomáhajú vyrovnať sa s rýchlo meniacou sa dobou. Lektormi a organizátormi Greenpower Slovensko sú Martin Knotek a Arnold Kiss.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie