Aktuality

Deti, ktoré pri nehode prišli o rodičov, môžu získať finančnú pomoc už aj u nás. V Česku to funguje už vyše 20 rokov

Nehoda Audi Q7 roztrhlo na polovicu

Počet dopravných nehôd na Slovensku

Dopravné nehody sa na Slovensku dejú každý deň a smrteľné dôsledky nie sú výnimočné. Dôvody dopravných nehôd sú rôzne, od nepozornosti spôsobenej mobilnými telefónmi cez únavu, privysokú rýchlosť jazdy až po nehody spôsobené použitím alkoholu a ďalších drog.

Podľa súhrnných štatistík, ktoré vydalo Ministerstvo vnútra na svojich webových stránkach (zdroj), počas minulého roka na našich cestách zahynulo celkom 226 osôb pri dopravných nehodách, z toho bolo 133 vodičov a 54 chodcov.

O život prichádzajú deti aj rodičia

V dôsledku dopravnej nehody prišlo o život 8 detí do 17 rokov a 27 osôb vo veku 18 až 24 rokov. Osôb, ktorí sa stali účastníkmi dopravných nehôd, je však oveľa viac: až 17 104 osôb, z nich 3 231 malo za následok buď smrť, alebo zranenie.

Obyčajne môžeme zovšeobecňovať, že na cestách každý deň prichádzajú o svoje životy aj rodičia, ktorí majú doma či priamo v aute svoje deti, tie sa tak stávajú polosirotami alebo sirotami. Práve ony sa teraz stali predmetom pozornosti novej nadácie, ktorá na Slovensku ohlásila spustenie programu pre pomoc deťom, ktoré sa stali sirotami a polosirotami v dôsledku dopravnej nehody.

Založenie Detskej dopravnej nadácie iniciovali slovenský automotoklub ÚAMK, spoločnosť AURES Holdings a ESSOX. V praxi to má podľa tlačovej správy druhej uvedenej spoločnosti fungovať tak, že keď si ktokoľvek kúpi jazdené auto v známych autobazároch, ten prispeje 50 centov do fondu nadácie.

V Českej republike, kde nadácia funguje už vyše dvadsať rokov, vyhovela takmer 900 žiadostiam a deti podporila čiastkou viac ako 600 000 eur. Pomáha deťom, ktoré prišli o rodiča v dôsledku dopravnej nehody, po celú dobu štúdia, teda až do veku 25 rokov.

Finančné príspevky i rehabilitácie

Výška príspevku je vo výške 1 200 eur pre osirelých vysokoškolákov, 600 eur pre vysokoškolákov polosiroty, 1 000 eur pre ostatné siroty od materských škôl až po vyššie odborné školy a 500 eur pre polosiroty v rovnakých vzdelávacích zariadeniach, uvádza nadácia. Nadácia má okrem toho aj pomáhať deťom, ktoré majú v dôsledku dopravných nehôd trvalé následky na zdraví, uvádza nadácia na svojej stránke (zdroj).

Príspevky teda nie sú automatické a ani nie sú udeľované kedykoľvek, nadácia poskytne príspevky raz do roka. Spravidla má ísť o priamy finančný príspevok, správna rada nadácie môže ale stanoviť aj iné formy pomoci ako priame peňažné plnenie, napr. príspevok na nákup liečebných pomôcok, úhradu liečenia a podobne.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie