Aktuality

Na Slovensko príde legendárna britská značka MG! V ponuke má zaujímavé rodinné kombi, ktoré jazdí len za 2 € na sto kilometrov

Pamätáte na britského výrobcu malých športových automobilov MG? Dnes ich na našich cestách už takmer nemáte šancu stretnúť, pretože automobilka v roku 2006 ukončila predaj svojich vozidiel v Európe. Po viacerých nepodarených pokusoch udržať automobilky MG a Rover nad vodou došlo k odpredaju práv novému čínskemu vlastníkovi Nanjing Automobile Group, ktorého neskôr pohltil koncern SAIC sídliaci v Šanghaji. Po krátkej odmlke ohlásilo MG pod krídlami čínskeho vlastníka návrat na domácu pôdu s modelom MG 6.

Predaje značky však začali rásť po príchode ďalších modelov, vrátane cenovo dostupných SUV s viacerými alternatívnymi možnosťami pohonu. Čína v súčasnosti patrí k svetovým lídrom v oblastiach vývoja a výroby akumulátorov pre elektromobily, čo sa odzrkadľuje na portfóliu značky MG.

MG ponúka na európskych trhoch niekoľko modelov, ktoré sú k dispozícii so spaľovacími motormi (ICE), plug-in hybridným pohonom (PHEV) aj v čisto elektrických verziách (BEV). A podľa najnovších vyhlásení si budeme viaceré modely značky môcť čoskoro vyskúšať aj na Slovensku!

Spoločnosť Autobinck sa totiž stala oficiálnym partnerom korporácie SAIC pre uvedenie značky MG v regióne CEE – Česká a Slovenská republika. Autobinck plánuje otvoriť nové zastúpenia MG v Českej republike a na Slovensku už v júni tohto roka.

Nová automobilka na Slovensku! Prichádza britsko-čínsky MG
Modelový rad esúvečiek značky MG: MARVEL R, ZS EV a EHS

Pestrá ponuka modelov

Vo Veľkej Británii dnes MG ponúka zaujímavé modely vrátane malého hatchbacku MG 3, kompaktných a stredne veľkých SUV modelov HS a ZS s rôznymi pohonnými jednotkami či klasického zástupcu kompaktnej triedy s karosériou kombi MG 5.

Práve MG 5 patrí k modelom, ktoré nás zaujali najviac. Vzhľad karosérie síce na prvý pohľad nezaujme, no ani vyslovene neurazí. Dokonca môžeme napísať, že v súčasnej záplave dizajnovo „odvážnych“ modelov pôsobí nové MG opticky príjemným dojmom. Nechýba ani moderná technika v podobe full LED svetlometov, dotykového displeja s Apple Carplay či kompletnej elektrickej výbavy, na ktorú sme dnes už štandardne zvyknutí.

Nová automobilka na Slovensku! Prichádza britsko-čínsky MG

Našinca okrem konzervatívneho dizajnu nepochybne zaujme tiež batožinový priestor so základným objemom 578 litrov. Ten môžete vďaka sklápaniu zadných operadiel v pomere 60:40 zväčšiť až na 1 456 litrov. Výrobca tiež uvádza, že interiér by mal poskytnúť dostatok pohodlia pre piatich cestujúcich.

Pod kapotou však nenájdete štandardný benzínový či naftový motor, pretože ako sme v úvode naznačovali, ide o čistý elektromobil. Vďaka batérii s kapacitou až 61,1 kWh deklaruje výrobca dojazd 400 kilometrov podľa WLTP, pričom v meste by ste mali bez väčších problémov zvládnuť až 550 km. Na 80 % ju dobijete za 50 minúť, prípadne z domácej zásuvky v priebehu 9 -18 hodín v závislosti od použitého napájania. Výkon vozidla je stanovený na 159 koní, pričom zrýchlenie na 100 km/h zvládne do 8 sekúnd.

Nová automobilka na Slovensku! Prichádza britsko-čínsky MG

Pomerne zaujímavá je však cena, ktorá sa vo Veľkej Británii pohybuje na úrovni 26 tisíc eur po uplatnení štátnej dotácie. V kombinácii s ďalšími finančnými výhodami (znížená cestná daň, parkovanie, povolený vstup do centra) dáva MG 5 mnohým záujemcom o praktické kombi zmysel. Keby sa MG 5 začalo predávať aj na Slovensku, uvažovali by ste nad ním?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie