Aktuality

Ďalší dôvod kúpiť si Nissan, Škodu, Toyotu či Mercedes: EuroNCAP vybral najbezpečnejšie autá roka 2021

Organizácia Euro NCAP každý rok zverejňuje zoznam automobilov, ktoré dosiahli najlepšie výsledky vo svojich príslušných kategóriách. Ide o dôležité zhrnutie uplynulého roka, ktoré má potenciál zásadným spôsobom ovplyvniť rozhodovanie zákazníkov o kúpe konkrétneho automobilu. Poukazuje totiž na to, ktoré modely si viedli lepšie ako ich konkurenti.

Toto ocenenie sa udeľuje na základe celkového skóre v ochrane dospelých pasažierov, detských pasažierov, chodcov a bezpečnostných asistentov. Vážený súčet bodov v týchto kategóriách určuje víťaza Best in Class.

EuroNCAP ocenilo aj Škodu, Mercedes, Toyotu a Nissan

Nielen Nissan Qashqai zožal úspech. EuroNCAP vo svojom hodnotení najlepších výsledkov ocenil napríklad aj Škodu, Mercedes a Toyotu.

BEST IN CLASS CARS OF 2021 v kategóriách Executive a Pure Electric získal nový Mercedes-Benz EQS, Škoda so svojím elektromobilom Enyaq iV zvíťazila v kategórii Large Off-Road, hatchback Fabia bol ocenený v kategórii Small Family Car a ako najlepšie malé MPV organizácia ocenila Toyotu Yaris Cross.

Mnohí nepochybne čakali na vyhlásenie výsledkov stredne veľkých SUV modelov. Ocenenie Best in Class 2021 v kategórii malých terénnych vozidiel získal, pre niekoho prekvapivo, nový Nissan Qashqai. Stihol to takpovediac na poslednú chvíľu, pretože plné 5-hviezdičkové hodnotenie získal len minulý mesiac, teda tesne pred koncom roka 2021.

Prečítajte si aj:


PRVÝ TEST NISSAN QASHQAI: Je podstatne lepší, obzvlášť na diaľnici aj s manuálom

ERIK STRÍŽ


Prečo „vyhral“ práve Qashqai?

Euro NCAP ohodnotil nový Qashqai 91 % za ochranu dospelých aj detí, čím sa zaradil medzi najlepších vo svojej kategórii. Môže za to jednak nová aliančná platforma a moderná karosérie, ale aj pridanie centrálneho airbagu (prvé použitie pre Nissan v Európe) na zabránenie zrážke hláv medzi vodičom a spolujazdcom na prednom sedadle pomohlo modelu Qashqai získať maximálne 16 bodov v teste bočného nárazu.

Takmer maximálne skóre 23,8 z 24 možných bolo dosiahnuté za ochranu detských pasažierov a maximálne 12 bodov bolo dosiahnutých za kontrolu inštalácie detskej sedačky. Dosiahol tiež 70 % skóre za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky a v kontexte bezpečnostných asistentov získal Qashqai mimoriadne vysoké skóre s hodnotením 95 % vďaka balíčku Nissan Intelligent Mobility.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie