Ďalší dôvod kúpiť si Nissan, Škodu, Toyotu či Mercedes: EuroNCAP vybral najbezpečnejšie autá roka 2021

Spomedzi populárnych SUV modelov najlepšie obstál Nissan Qashqai.
Vydané Text: 
Organizácia Euro NCAP každý rok zverejňuje zoznam automobilov, ktoré dosiahli najlepšie výsledky vo svojich príslušných kategóriách. Ide o dôležité zhrnutie uplynulého roka, ktoré má potenciál zásadným spôsobom ovplyvniť rozhodovanie zákazníkov o kúpe konkrétneho automobilu. Poukazuje totiž na to, ktoré modely si viedli lepšie ako ich konkurenti. Toto ocenenie sa udeľuje na základe celkového skóre v ochrane dospelých pasažierov, detských pasažierov, chodcov a bezpečnostných asistentov. Vážený súčet bodov v týchto kategóriách určuje víťaza Best in Class.
### EuroNCAP ocenilo aj Škodu, Mercedes, Toyotu a Nissan Nielen Nissan Qashqai zožal úspech. [EuroNCAP vo svojom hodnotení](https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/best-in-class-cars/2021/) najlepších výsledkov ocenil napríklad aj Škodu, Mercedes a Toyotu. **BEST IN CLASS CARS OF 2021** v kategóriách Executive a Pure Electric získal [nový Mercedes-Benz EQS](https://autoviny.sk/obsah/znacka/mercedes-eqs), Škoda so svojím elektromobilom [Enyaq iV](https://autoviny.sk/obsah/znacka/skoda-enyaq) zvíťazila v kategórii Large Off-Road, [hatchback Fabia](https://autoviny.sk/obsah/znacka/skoda-fabia) bol ocenený v kategórii Small Family Car a ako najlepšie malé MPV organizácia ocenila [Toyotu Yaris Cross](https://autoviny.sk/obsah/znacka/toyota-yaris-cross). Mnohí nepochybne čakali na vyhlásenie výsledkov stredne veľkých SUV modelov. Ocenenie **Best in Class 2021 v kategórii malých terénnych vozidiel** získal, pre niekoho prekvapivo, nový [Nissan Qashqai](https://autoviny.sk/obsah/znacka/nissan-qashqai). Stihol to takpovediac na poslednú chvíľu, pretože plné 5-hviezdičkové hodnotenie získal len minulý mesiac, teda tesne pred koncom roka 2021.

PRVÝ TEST NISSAN QASHQAI: Je podstatne lepší, obzvlášť na diaľnici aj s manuálom

Nissan Qashqai prešiel zásadným estetickým vylepšením zvonka, avšak naďalej si zachováva svoj doterajší charakter. Oplatí sa kupovať novú tretiu generáciu, keď je drahšia až o 4 000 eur?

### Prečo „vyhral“ práve Qashqai? Euro NCAP ohodnotil nový Qashqai **91 % za ochranu dospelých aj detí**, čím sa zaradil medzi najlepších vo svojej kategórii. Môže za to jednak nová aliančná platforma a moderná karosérie, ale aj pridanie centrálneho airbagu (prvé použitie pre Nissan v Európe) na zabránenie zrážke hláv medzi vodičom a spolujazdcom na prednom sedadle pomohlo modelu Qashqai získať maximálne 16 bodov v teste bočného nárazu. **Takmer maximálne skóre 23,8 z 24 možných bolo dosiahnuté za ochranu detských pasažierov** a maximálne 12 bodov bolo dosiahnutých za kontrolu inštalácie detskej sedačky. Dosiahol tiež **70 % skóre za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky** a v kontexte bezpečnostných asistentov získal Qashqai mimoriadne vysoké skóre s hodnotením **95 % vďaka balíčku Nissan Intelligent Mobility**.ODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.