Aktuality

Autá s osobitným evidenčným číslom nemusia dodržiavať zákaz vjazdu ani viaceré ďalšie zákazy

Ilustračné foto (doprava, nehoda, cesty)
Ilustračná fotografia

Prelepovanie a akékoľvek ďalšie upravovanie tabuliek môže motoristovi spôsobiť problémy nielen pri policajnej kontrole, ale aj pri technickej kontrole na STK. Téme sme sa venovali v príspevku Sú samolepky na tabuľky s EČV legálne?

Dnes nadviažeme na tému tabuliek s evidenčnými číslami a pripomenieme si, čo sú to osobitné evidenčné čísla a aké majú ich vozidlá právomoci a v čom sa líšia od takzvaných voliteľných TEČ.

Voliteľné alebo osobitné EČV?

Motoristi si môžu zamieňať osobitné evidenčné čísla s tými voliteľnými, osobnými. Voliteľné TEČ, alebo evidenčné číslo s voliteľnou logistikou, je to, ktoré si motorista vyberie sám. Zákon o cestnej premávke mu však v § 124 stanovuje určité obmedzenia, vlastné evidenčné číslo musí mať za štátnym znakom Slovenskej republiky

  • písmená na prvom až piatom mieste (napr. BT-AAAAA) alebo
  • písmená na prvom až štvrtom mieste a číslica na piatom mieste (napr. BT-AAAA1) alebo
  • písmená na prvom až treťom mieste a kombinácia číslic na štvrtom a piatom mieste (napr. BT-AAA11);
  • kombinácia týchto písmen a číslic a dvoch písmen okresu nesmie tvoriť hanlivý či pohoršujúci výraz, ani sa podobať na skratku názvu štátneho orgánu či politickej strany. Prax nám však prinášala aj prípady, keď sa tento bod zákona predsa len porušoval alebo obchádzal, napríklad ako v prípade značiek PO-LICIA alebo MA-MPICI.

Vydanie dvoch kusov plechových voliteľných TEČ pre osobné a nákladné vozidlo obnáša správny poplatok vo výške 331 eur (165,50 eur za každé), pre motocykel je to presne polovica. Ide o značný rozdiel v porovnaní so správnym poplatkom pri vydaní tabuľky so štandardne prideleným evidenčným číslom, ktorý predstavuje 33 eur.

Pripomíname, že prvé dve písmená označujúce okres evidencie vozidla sa medzičasom zrušili, účinnosť má táto novinka nadobudnúť už v marci. Viac v článku Koniec okresných EČV: Budeme musieť meniť značky povinne?

Osobitné EČV len pre štátne vozidlá

O vydávaní a význame osobitných evidenčných čísiel pojednáva § 126 Zákona o cestnej premávke. Má tvar P-11111 alebo 11-11111, prípadne sa za písmenom P môže vyskytovať iné písmeno. Tabuľkou s osobitným evidenčným číslom možno podľa zákona označiť len vozidlo Policajného zboru, ministerstvá vnútra a obrany, vozidlo ozbrojených síl, rozpočtovej alebo organizácie alebo štátneho podniku v jeho pôsobnosti - a to v prípade, že je to nevyhnutne potrebné na plnenie pracovných úloh.

Pre obyčajného motoristu sú teda osobitné evidenčné čísla nedosiahnuteľné, keď však vidí takéto značky na vozidle, mal by rešpektovať právomoci jeho vodiča. Vodič vozidla opatreného tabuľkou s osobitným evidenčným číslom totiž nie je povinný rešpektovať zákaz vjazdu, zastavenia či zákaz státia vyplývajúci z dopravných značiek , ďalej zákaz vjazdu do pešej zóny a tiež môže stáť v obytnej a pešej zóne. Pritom je povinný dbať na potrebnú opatrnosť a nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

Prečítajte si aj:


Koniec okresných EČV: Budeme musieť meniť značky povinne? Prinášame presné informácie o tom, ako rozhodla vláda

ERIK STRÍŽ


Sú samolepky na tabuľky s EČV legálne? Čo sa s nimi stane na STK a pri policajnej kontrole?

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?