Aktuality

Euro NCAP: Škoda Fabia a Enyaq iV získali významné ocenenie a predbehli aj prémiové modely

enyaq iv, fabia, euro ncap

Škoda Auto hneď od začiatku roka 2022 žne úspechy. Ten zatiaľ najväčší je nepochybne dvojnásobné prvenstvo v hodnotení najbezpečnejších áut konkrétnych tried. To každoročne zastrešuje organizácia European New Car Assessment Programme (Euro NCAP). Za testovací rok 2021 dokonca prvé kompletne elektrické české auto postavené na platforme MEB získalo absolútny rekord v hodnotení.

Dvojité prvenstvo

Oba modely, ako Fabia tak aj Enyaq iV, sa môžu pýšiť titulom najbezpečnejšie auto triedy. Enyaq iV a Fabia sú v poradí už 13. a 14. modelom Škoda, ktorý bol podrobený nárazovým testom. Euro NCAP navyše koncom roka 2020 sprísnilo pravidlá hodnotenia jednotlivých kategórií, kvôli čomu sú výsledky o to cennejšie. Škoda okrem iného ťahá už 14 rokov dlhú sériu úspešných testov, kedy každý jej model získal maximálne hodnotenie 5 hviezdičiek.

Výsledok je o to cennejší, že Škoda je vôbec jediným výrobcom automobilov za rok 2021, ktorého modely získali prvenstvo hneď v dvoch samostatných triedach.

Bezkonkurenčný Enyaq iV

Enyaq iV sa tak po prvenstve v modelovej línii značky usadil aj na pomyselnom tróne najbezpečnejšieho veľkého SUV. S celkovým hodnotením 86% predstihol dokonca aj konkurenciu v podobe Audi Q4 e-tron či dokonca BMW iX. Po zmene pravidiel v roku 2020 taktiež získal aj absolútny rekord v hodnotení bezpečnosti dospelej posádky (94%) a rekord v danej kategórii v hodnotení ochrany detí s celkovým skóre až 89%.

Škoda Enyaq iV

Fabia je najbezpečnejšie malé rodinné auto roku

Škoda Fabia si však nepočínala o nič horšie. Vďaka prechodu na novú modulárnu platformu MQB A0 sme sa dočkali až siedmych nových bezpečnostných asistenčných systémov. Aj práve preto si malý a pomerne obľúbený model odniesol celkové hodnotenie až 78%. Za rok 2021 sa tak Fabia stala bezkonkurenčne najlepším malým rodinným autom. Celkovo v roku 2021 dominovala takmer v každej testovanej oblasti. O niečo lepšie hodnotenie v kategórii ochrany detí si odniesol len Citroën C4 (83% v porovnaní s 81% pre Fabiu), ktorý však celkovo dostal len 4 hviezdičky.

Škoda Fabia

Pre tých, ktorí by mali ohľadom testov Euro NCAP pochybnosti uvádzame, že ide o program zastrešujúci ministerstvá dopravy viacerých štátov. Taktiež sa v tomto združení nachádza viacero automobilových klubov, zväzov poisťovní či výskumné ústavy až z 8 európskych štátov.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie