Aktuality

Toyota, Subaru a Mazda spájajú sily! Spoločne budú hľadať spôsob, ako zachrániť spaľovacie autá!

Akio Toyoda

Toyota tento víkend oslovila ďalšie automobilky, aby spoločne vytvorili japonský tím, ktorý sa bude venovať záchrane spaľovacích motorov. V rámci iniciatívy, ktorú Toyota odštartovala 13. novembra, bude koalícia piatich japonských spoločností skúmať nové spôsoby, ako nahradiť súčasnú naftu a benzín ekologickou alternatívou pre použitie v spaľovacích motoroch.

Tento cieľ spája Toyotu so Subaru a Mazdou, ako aj výrobcov motocyklov Kawasaki a Yamaha. Spoločnosti oznámili iniciatívu na spoločnej tlačovej konferencii na Okayama International Circuit, závodnej dráhe v západnom Japonsku, kde mal Toyoda jazdiť na pretekárskom aute Toyota Corolla s motorom spaľujúcim vodík vo vytrvalostných pretekoch série Super Taikyu.

Toyota Corolla na vodík

Týchto päť výrobcov uvidelo, že budú:

  • Súťažiť v závodoch s uhlíkovo neutrálnymi palivami

  • Skúmať možnosti využitia vodíkových motorov v dvojkolesových a iných vozidlách

  • Pokračovať v pretekaní pomocou vodíkových motorov

Mazda a Toyota budú spolupracovať v pretekoch nasadením 1,5-litrového motora Skyactiv-D poháňaného bionaftou novej generácie. Subaru a Toyota budú spolupracovať v budúcoročnej vytrvalostnej sezóne série Super Taikyu v Japonsku s využitím syntetického paliva získaného z biomasy. Yamaha s Toyotou vstupujú do aktuálnych pretekov s vozidlom s vodíkovým motorom. A nakoniec Kawasaki a Yamaha zvážia možnosť spoločného výskumu vývoja vodíkových motorov pre motocykle.

Oznámenie prichádza v čase, keď Toyoda a Toyota potláčajú myšlienku, že elektrické vozidlá sú jediným spôsobom, ako dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Toyota verí, že technologické objavy, ako sú vodíkové motory, môžu dať vnútornému spaľovaniu nový život – šetria pracovné miesta aj životné prostredie. Ide o diskusiu o najlepšej ceste k nulovému čistému uhlíku.

„Podporou ďalšej spolupráce pri výrobe, preprave a používaní paliva v kombinácii so spaľovacími motormi sa týchto päť spoločností snaží poskytnúť zákazníkom väčší výber,“ uviedli spoločnosti vo vyhlásení.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie