Aktuality

Diaľničná známka skončí! Európska únia bude vyberať mýto na základe vypúšťaných emisií a prejdených kilometrov

Radar, rýchlostná kamera
Zdroj: John Evans

Rada Európskej únie (EÚ) dosiahla dohodu s Európskym parlamentom o revízii pravidiel týkajúcich sa spoplatňovania ciest (Eurovignette) s cieľom znížiť emisie znečisťujúcich plynov a preťaženie infraštruktúry.

V najbližších rokoch tak národnú diaľničnú známku nahradí jednotný systém výberu mýta, ktorý bude fungovať naprieč celou Európskou úniou.

Po novom budeme platiť za prejdenú vzdialenosť na diaľnici, pričom výšku poplatkov má určovať aj karbónová stopa konkrétneho vozidla. To znamená, že za rovnakú jazdu na diaľnici zaplatia majitelia spaľovacích áut vyšší poplatok než vodiči elektromobilov. Výslednú sumu za prejdený kilometer navýši tiež vek vozidla, ktoré nespĺňa prísne požiadavky najnovšej emisnej normy.

Poplatky majú byť odstupňované podľa množstva vyprodukovaných emisií konkrétneho vozidla.

Táto sadzba sa navyše bude môcť v reálnom čase ešte navýšiť. Krajiny totiž budú môcť zaviesť príplatok až do výšky 50 percent na úsekoch, kde existuje vysoké riziko dopravnej zápchy. Takýmto spôsobom chce Európska únia „trestať“ vodičov za to, že počas dopravnej špičky uprednostnili vlastné auto pred verejnou hromadnou dopravou.

Podľa návrhu by mali postupne zaniknúť diaľničné známky vydávané na časové obdobie, nahradiť ich majú poplatky za prejdené kilometre – diaľničné mýto. Na hlavných európskych diaľničných ťahoch sa to pre najťažšie vozidlá udeje do konca roku 2029. Postupne dôjde k spoplatneniu ďalších kategórií, vrátane osobných automobilov.

Samotná Európska únia priznáva, že cieľom týchto opatrení je znížiť množstvo vyprodukovaných emisií z dopravy a odľahčiť súčasnú cestnú sieť. Prísne pravidlá a vysoké poplatky majú obyčajných ľudí odradiť od používania osobného automobilu, prípadne ich motivovať k nákupu ekologickej alternatívy vo forme elektromobilu.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie