Aktuality

Extrémne teplo poškodilo cestu. Výsledok? Hromadná havária.

Poškodenie cesty spôsobilo reťazovú haváriu
Zdroj: Hasiči Olomouc

V minulosti sme si zvykli, že pri extrémnych horúčavách mali problém vlaky a električky, presnejšie deformujúce sa koľajnice. Zdá sa však, že s takto extrémnym počasím nepočítali ani stavitelia ciest u našich západných susedov. V Českej republike sa totiž aktuálne následkom vysokých teplôt zvlnila a popraskala diaľnica. Stalo sa to na diaľnici D35 pri obci Daskabát. Najprv prišlo k prasknutiu betónového povrchu v smere na Ostravu, krátko na to museli diaľnicu uzatvoriť aj v opačnom smere na Olomouc, tentokrát sa vysoká teplota prejavila zvlnením povrchu cesty.

Poškodenie cesty malo za následok reťazovú nehodu štyroch osobných a jedného nákladného vozidla. Okrem materiálnych škôd hlásili zasahujúci hasiči aj desať ľahšie zranených osôb. Podľa posledných správ si oprava cesty vyžiada minimálne týždňovú uzáveru.

Je zaujímavé, že k takémuto poškodeniu cesty prišlo v našich zemepisných šírkach. Ak by sa tak stalo v južnej časti Európy, kde sú extrémne teploty podstatne častejšie, dalo by sa podobnými problémami rátať. Ale u nás v strednej Európe? Prečo sa tak stalo a či bola dodržaná technológia počas výstavby diaľnice, budú skúmať experti. V každom prípade sa s vysokými teplotami počas letných mesiacov budeme musieť zmieriť a našich cestárov čaká školenie v Taliansku či Portugalsku. Tam totiž cesty musia bez poškodenia odolávať ešte oveľa vyšším teplotám.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie