Aktuality

Takto vyzerá Yaris určený do terénu. Verzia Cross Adventure je celkom nové auto.

Nová Toyota Yaris Cross sa predstavuje novou líniou výbavy Adventure určenou na cesty za hranice mesta a na vidiek. Táto verzia úplne nového SUV segmentu B sa svojím charakterom výrazne odlišuje od vyhotovenia Executive zo svetovej premiéry v roku 2020.

Hoci je Yaris Cross postavený na rovnakej podvozkovej platforme GA-B, ktorá je rovnako ako nový Yaris súčasťou modulárnej architektúry TNGA – Toyota New Global Architecture, môže sa pochváliť vyššou polohou za volantom aj väčšou svetlou výškou.

Vďaka podvozkovej platforme získava vozidlo výhody v podobe vysokej tuhosti karosérie, nízkeho ťažiska a vyváženého podvozka v prospech jazdnej agility, obratnosti, suverénnej ovládateľnosti a vynikajúceho jazdného pohodlia.

Toyota Yaris Cross Adventure (2021)

Hybridný pohon štvrtej generácie, emisie pod 110 g/km

Pre všetky verzie Toyoty Yaris Cross je tiež k dispozícii hybridný pohon vychádzajúci zo štvrtej generácie systému s 1,5-litrovým motorom (116 k) pracujúcim v Atkinsonovom cykle, ktorá bola po prvýkrát uvedená v novom hatchbacku Yaris. Vzhľadom na mimoriadnu hospodárnosť tohto systému sa očakáva, že Yaris Cross s pohonom predných kolies bude vykazovať emisie CO2 pod 100 g/km, zatiaľ čo v prípade vyhotovenia AWD-i by emisie nemali prekročiť 110 g/km.

Robustnosť vozidla vyjadruje napríklad kryt pod predným nárazníkom a ochranný kryt v zadnej časti vozidla. Súčasťou štandardnej výbavy sú strieborné strešné nosiče a 18-palcové zliatinové disky kolies s tmavosivou povrchovou úpravou.

Toyota Yaris Cross Adventure (2021)

V kabíne sú použité ozdobné prvky s čiernym lakovaným povrchom a čierne čalúnenie stropu kabíny. Textúra kože na čalúnení skvelo tvarovaných sedadiel zodpovedá ponuke línie výbavy Adventure.

Zaujme aj dekoračná linka naprieč čiernym prístrojovým panelom z mäkčeného plastu, ako aj výlisky na vnútornej strane dverí v teplej zlatej farbe vyhradenej pre Yaris Cross. Volant aj hlavica radiacej páky sú potiahnuté kožou.

Toyota Yaris Cross Adventure (2021)
Toyota Yaris Cross Adventure (2021)

Yaris Cross Premiere Edition

Premiere Edition je vrcholnou verziou línie výbavy Adventure s exkluzívnym koženým čalúnením sedadiel a špecifickými 18-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin s brúsenými povrchmi. Uvedený stupeň výbavy bude štandardne zahŕňať aj elektrické otváranie výklopných zadných dverí so senzorom mávnutia nohou, projekčný displej a voliteľné dvojfarebné vyhotovenie. Limitovaná séria Premiere Edition sa bude ponúkať počas prvých 12 mesiacov od uvedenia na trh.

Yaris Cross od stredného stupňa výbavy s balíkmi používa výhradne LED svetlá, vzadu navyše so sekvenčnou aktiváciou smerových svetiel. Štandardom sú aj robustné nadstavce prahov a lemovanie okolo podbehov kolies. Na bočných výliskoch sa objavuje označenie Yaris Cross v striebornej alebo teplej zlatej farbe (v závislosti od farby laku vozidla).

Inteligentný pohon všetkých kolies

Yaris Cross ako jediné kompaktné SUV s hybridným pohonom ponúkne inteligentný systém pohonu všetkých kolies (AWD-i), ktorý zvyšuje bezpečnosť cestovania tým, že v závislosti od jazdných podmienok automaticky prepína medzi pohonom samotných predných kolies a pohonom všetkých kolies. Štandardnou súčasťou systému pohonu AWD-i sú aj manuálne nastaviteľné režimy Trail a Snow na zvýšenie stability vozidla v náročnejších jazdných podmienkach.

Elektrický inteligentný systém pohonu všetkých kolies (AWD-i) sa vyznačuje kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, a preto nemá negatívny vplyv na rekordne nízku spotrebu paliva Toyoty Yaris Cross, pričom zároveň zaisťuje lepšie záberové schopnosti vozidla pri zdolávaní nerovných a klzkých povrchov.

Systém Toyota Smart Connect

Yaris Cross so systémom Toyota Smart Connect ponúka zákazníkom bezproblémové pripojenie mobilných zariadení bez použitia káblov. Navigácia v podobe 9-palcového multimediálneho displeja s jemnou grafikou podporuje online aktualizácie máp prostredníctvom cloudu, dopravné informácie v reálnom čase a informácie o udalostiach na ceste, ako aj vyhľadávanie bodov záujmu online. Majitelia Yarisu Cross si pomocou mobilnej aplikácie MyT môžu odoslať vopred naplánované trasy a nastaviť palubnú klimatizáciu ešte pred samotným nástupom do vozidla. Na diaľku možno vozidlo aj zamykať a odomykať.

Toyota Yaris Cross Adventure (2021)

Pokročilý parkovací asistent Toyota Teammate

Pokročilý parkovací asistent Toyota Teammate prináša ešte vyššiu bezpečnosť a pohodlie v rušnom mestskom prostredí, v ktorom navedie vozidlo na parkovacie miesto pomocou intuitívneho ovládania na jemnom displeji multimediálnej sústavy. Prepracovaná funkcia poloautonómneho parkovania zaisťuje hladké zaparkovanie s jednoduchším manévrovaním a s využitím 360° panoramatickej kamery bezpečne navedie vozidlo do cieľového miesta bez toho, aby sa vodič dotkol volantu, plynového pedála alebo brzdy. Technológia poloautonómneho parkovania okrem 360° panoramatickej kamery štandardne zahŕňa aj systém sledovania slepého uhla, systém monitorovania premávky za vozidlom s automatickým brzdením a inteligentné senzory s automatickým brzdením, ktoré ďalej zvyšujú bezpečnosť a pohodlie v rušnej mestskej premávke.

Toyota Yaris Cross Adventure (2021)

Systém Toyota Smart Cargo

Yaris Cross zohľadňuje požiadavky zákazníkov týkajúce sa praktickosti a všestrannosti, a preto ponúka automatické otváranie výklopných zadných dverí pohybom nohy alebo praktické dvojité dno kufra, vďaka ktorému možno podľa potreby ľahko meniť výšku podlahy (prípadne ju rozdeliť na dve polovice) a bezpečne uschovať veci pod podlahu alebo naopak zväčšiť batožinový priestor. Priestorný batožinový priestor možno ďalej zväčšiť sklopením sedadiel delených a samostatne sklopných v pomere 40:20:40. Po sklopení sedadiel sa do vozidla zmestia lyže, horský bicykel alebo batožina na týždennú dovolenku, pričom k dispozícii je aj možnosť upevniť náklad pomocou fixačných úchytov.

Nový Yaris Cross, navrhnutý pre európskych zákazníkov a vyrábaný vo francúzskom závode automobilky Toyota vo Valenciennes, bude možné objednávať v 2. štvrťroku 2021 ešte pred oficiálnym spustením predaja v septembri tohto roku.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie