Aktuality

Tesla vyhrala nad všetkými. Je najpredávanejšia značka aj model elektromobilov

3D vizualizácia elektromobilu Tesla Roadster  od grafika
3D vizualizácia elektromobilu Tesla Roadster od grafika "Pablo D. Ruggeri Acción"

Blog EV-Sales uvádza, že rast predaja automobilov do zásuvky stúpol medziročne o 41 %. Celkovo sa ich predalo 3 124 793 kusov. Trhový podiel elektromobilov a plug-in hybridov stúpol z 2,5 % (rok 2019) na 4 %. Stúpol tiež podiel čistých elektromobilov, ktorý dosiahol 2,8 %, v roku 2019 to bolo 1,9 %, informoval Teslamagazin.sk.

Najúspešnejšími mesiacmi v predaji elektromobilov a plug-in hybridov boli jednoznačne október, november a december, kedy sa ich predaj medzimesačne zdvojnásobil. Zároveň išlo o rok poznačený koronakrízou, kedy predaj áut celosvetovo klesol o 14 %.

Rebríček ovládli čínske modely

Tesla Model 3 sa už po tretíkrát po sebe stala najpredávanejším modelom elektromobilov na svete. Celkovo sa predalo 365 240 kusov, čím dosiahla trhový podiel 12 %. Úspešnejší bol iba model Nissan Leaf, ktorý dosiahol v minulosti prvenstvo 4-krát, a to v rokoch 2011, 2013, 2014, 2016.

Prekvapením je druhá priečka, na ktorej sa umiestnil čínsky elektromobil Wuling Hong Guang MINI EV, s počtom 119 255 predaných kusov. Tento malý, cenovo dostupný mestský elektromobil sa pritom začal predávať v Číne iba v júni minulého roka. Jeho uvedenie na trh očakávame čoskoro aj v Európe.

Európou najobľúbenejší elektromobil Renault Zoe sa po prvýkrát umiestnil na tretej pozícii aj v celosvetovom meradle. Predalo sa ho niečo vyše 100 000 kusov. V prvej päťke sa umiestnila aj Tesla Model Y, ktorá sa predávala iba v Severnej Amerike a ani nie celý rok 2020 a päticu uzatvára Hyundai Kona EV.

Celkovo v prvej dvadsiatke prevládajú elektromobily, ktoré obsadili 11 pozícii, zatiaľ čo plug-in hybridy obsadili iba 4 pozície. Zrejmé je aj silné zastúpenie čínskych modelov, ktoré obsadili 8 priečok.

Tabuľka: 20 popredných modelov elektromobilov s najväčším počtom predaných exemplárov v roku 2020
Tabuľka: 20 popredných modelov elektromobilov s najväčším počtom predaných exemplárov v roku 2020
Zdroj: reprofoto EV-Sales Blogspot

Najpredávanejšou značkou zostáva Tesla

Rovnako ako v prípade najpredávanejších modelov elektrických áut, aj najpredávanejšou značkou elektromobilov sa po tretíkrát stala Tesla. Tá dosiahla v roku 2020 trhový podiel 16 % a predala 500 000 vozidiel. Rovnako trikrát boli v minulosti na prvých priečkach aj značky Nissan a BYD. Treba však dodať, že Tesla sa v Európe v minulom roku v rámci trhového podielu dosť prepadla.

S viac ako o polovicu menej predanými elektrickými vozidlami obsadil druhú priečku Volkswagen (220 220 kusov). Čínske automobilky sa presadili aj v tomto rebríčku, a tak treticu najpredávanejších značiek elektromobilov uzatvára čínska značka BYD.

Tabuľka: 20 popredných značiek s najväčším počtom predaných elektromobilov v roku 2020
Tabuľka: 20 popredných značiek s najväčším počtom predaných elektromobilov v roku 2020
Zdroj: reprofoto EV-Sales Blogspot

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie