Aktuality

Dacia šokuje! Predstavila nové logo, veľké SUV a plán spojiť sa s ruskou Ladou

Skupina Renault predstavila zásadný strategický plán, ktorý sa dotkne viacerých značiek v koncerne. Veľkými zmenami prejde aj obľúbená rumunská automobilka, na prvé výsledky pritom nebudeme musieť dlho čakať. Do roku 2025 predstaví Dacia až tri nové modely, jeden z nich nadviaže na odhalený koncept stredne veľkého SUV s názvom Bigster. Na dĺžku by mal mať viac než 4,6 metra, čím prekoná obyčajný Duster o približne 11 centimetrov. Už skôr sme avizovali, že nástupca Dacie Lodgy a Loganu MCV bude mať podobu väčšieho SUV. Predstavený koncept by tak mohol v budúcnosti túto medzeru v portfóliu značky zaplniť.

Detaily k ďalším dvom modelom nám zatiaľ poskytnuté neboli, výrobca však avizuje silnejšiu podporu alternatívnych palív a hybridnej technológie. Na drahú elektrinu však zabudnite, hybridy sa v tomto prípade budú s najväčšou pravdepodobnosťou niesť v duchu plynov LPG alebo CNG. Do budúcna chce značka ešte viac znížiť náklady použitím výhradne jedinej modulárnej platformy CMF-B pre všetky modely Dacie a Lady. Ubudnúť by mal tiež počet typov karosérií, a to zo súčasných 18 na 11.

Prehliadnuť sa nedá ani nové logo. Momentálne nie je známe, či bude vyhradené len pre koncept Bigster, alebo časom nahradí súčasný vizuál značky. Každopádne to zatiaľ vyzerá na obrovskú transformáciu a ďalšie zjednodušovanie procesu vývoja nových modelov. Dopomôcť má k tomu aj spojenie s Ladou, ktorá taktiež patrí do koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi. Presné detaily spojenia zatiaľ nie sú známe, ďalšie informácie sa dozvieme už čoskoro! Čo hovoríte na tieto správy vy?

VIDEO

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.