Aktuality

Kia vyvíja armádne stroje novej generácie, bude aj „hummer“ postavený na základoch SUV Mohave!

Kia mieni ešte viac podporiť vývoj vozidiel typu PBV, teda takzvaných purpose-built vehicles. Jedná sa o vozidlá, ktoré sú vytvorené ku konkrétnemu špecifickému účelu a nenachádzajú využitie v bežnej cestnej premávke. Patria medzi ne aj armádna vozidlá, ktoré Kia predstavila iba tento týždeň.

Armádam chce ponúknuť riešenia, ktoré budú súčasné generácie armádnych vozidiel prekonávať predovšetkým v technologickej oblasti.

Juhokórejská automobilka Kia vytvorila platformu pre novú generáciu armádnych vozidiel s hmotnosťou 2,5 a 5 ton. Zaujímavosťou pritom je, že otvorené vozidlo určené do každého terénu (ATV = all terrain vehicle) stojí na základoch veľkého SUV Kia Mohave (fotogaléria nižšie).

Armádne vozidlá novej generácie značky KIA (2021)

Nové SUV Mohave určené na bežné cesty síce na Slovensko nezamieri, no na iných trhoch vedia oceniť takýto typ áut. Spraviť z neho stroj určený do boja nie pritom nezvyklé, svedčí to o tom, že základy esúvečka sú pripravené na fakticky akékoľvek zaobchádzanie.

Špeciálne päťtonové verzie budú vybavené karosériou odolnou pred poškodením v dôsledku paľby.

Sériovo vyrábané vozidlá budú vybavené naftovými motormi so zdvihovým objemom 7 litrov konfigurovaných s automatickými prevodovkami, avizujú mimoriadne vysoký krútiaci moment - avšak bez upresnenia. Okrem toho budú vozidlá vybavené radom najnovších komerčných technológií, ako ABS a ASR, zadným parkovacím asistentom (Rear Parking Assist), sledovaním okolia (Around View Monitor) či satelitnou navigáciou.

Okrem toho Kia uskutočňuje výskum s cieľom aplikovať na vojenské vozidlá aj elektrický pohon, autonómne riadenie či uskladňovanie energie vo vodíkových palivových článkoch.

Kia pomáha armáde už od roku 1973

Armádne vozidlá novej generácie značky KIA (2021)

Uvedené plány sú výsledkom joint-venture spolupráce medzi juhokórejskou armádou a Kiou ako priemyselným partnerom. Testy vozidiel začnú prebiehať už budúci rok a plán hovorí o ich nasadení do praxe do roku 2024.

Armádne objednávky nie sú pre Kiu ničím novým. Kia Motors vyrobila už celý rad vozidiel nielen pre kórejskú armádu, vrátane vozidiel s hmotnosťou 0,25, 1,25, 2,5 a 5 ton. Dodala deväť modelových typov a sto ich derivátov, celkovo vyrobila 140-tisíc vojenských vozidiel. Jedná sa napríklad o terénny pásový nosič BV206 a v roku 2001 vyvinula 15-tonové záchranné vozidlo a ťažký transportný traktor, ktorým zaviedla kompletný systém výroby vojenských vozidiel od malých po veľké segmenty. Kia tiež vytvorila prvé kórejské viacúčelové taktické vozidlo, ľahké taktické vozidlo, ktoré nahradilo súčasné 0,25-tonové a 1,25-tonové vozidlá. Ak vás táto téma zaujíma viac, spoločnosť vytvorila samostatnú podstránku na svojom webe venovanú histórii jej vojenských a špeciálnych vozidiel.

Začiatkom tohto roka spoločnosť Kia oznámila strednodobú a dlhodobú stratégiu s názvom „Plan S“ zahŕňajúcu celú paletu diverzifikovaných obchodných aktivít, vrátane vývoja avýroby vozidiel typu PBV. Plány spoločnosti založené na ich malosériovej výrobe s dôrazom na vynikajúcu životnosť karosérie, podobne ako pri vývoji vojenských vozidiel.

Prečítajte si aj:


Veľký plán Kie ovládnuť európsky trh s elektromobilitou? Skôr realistické očakávania a ohromné úsilie

Redakcia (s)


Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie