Aktuality

CENY PHM: Čo očakávať v najbližších mesiacoch? Na toto by sme sa mali pripraviť!

pumpa, čerpacia stanica, benzín, ropa, palivo
Foto: Marco Verch (https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/31150169117/)

Aktuálne prebiehajúca pandémia pomohla znížiť ceny ropy, o ktorú je v súčasnosti obmedzený záujem. Od začiatku tohto roka sme v prvých mesiacoch mohli sledovať postupné znižovanie, medzi prvou a druhou vlnou pandémie však došlo k miernemu oživeniu ekonomiky, čo sa prejavilo aj na dočasnom zvýšení cien za palivo. Do konca decembra by však priemerné ceny mali už len klesať, o čo sa postarala „druhá vlna“ koronavírusu vo svete.

Súčasná prognóza vývoja odhaduje ešte väčší pokles než sa pôvodne očakávalo. Je preto veľmi pravdepodobné, že benzín klesne bezpečne pod magickú hranicu 1,000 eur/l a nafta by sa mohla tým pádom dostať ešte nižšie. Treba však mať na pamäti, že súčasná situácia je dočasná a z dlhodobého hľadiska musíme rátať s oživením trhu a zvýšením cien ropy. Ak sa situácia v priebehu budúceho roka upokojí, môžeme v lete 2021 platiť za liter až o 30 centov viac!

Nateraz si však vodiči môžu užívať lacné tankovanie, ktoré v tomto ťažkom období aspoň čiastočne odľahčí rodinný rozpočet. Aktuálne na Slovensku zaplatíte za Natural 95 len 1,164 eur/l, motorová nafta sa drží na 1,002 eur/l a ropný plyn sa predáva za priemernú cenu 0,560 eur/l.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie