Aktuality

Odhalené podvody si vyžiadali daň: General Motors asi zruší dvojmiliardový obchod so značkou Nikola

Vodíkovo-elektrické nákladné vozidlo Nikola One
Vodíkovo-elektrické nákladné vozidlo Nikola One

Zdá sa, že najnovší investor a výrobný partner spoločnosti Nikola, spoločnosť General Motors, prehodnocuje partnerstvo v hodnote 2 miliárd dolárov, ktoré uzavrelo len pred tromi týždňami. Obe spoločnosti mali dohodu uzavrieť do stredy. Podľa CNBC sa ale General Motors rozhodlo rozhovory predĺžiť .

Podľa pôvodnej dohody by GM prevzala 11-percentný podiel v spoločnosti Nikola a zároveň poskytovala spoločnosti technológie batérií a vodíkových palivových článkov, ako aj montážne linky pre jej pickup Badger .

V deň oznámenia dohody (8. septembra 2020) akcie spoločnosti Nikola vyskočili o viac ako 50 percent. Trevor Milton, zakladateľ firmy, vo svojom tweete označil dohodu ako „nebeské partnerstvo“ a generálna riaditeľka GM Mary Barra to hrdo označila ako „víťazstvo pre všetkých“.

O dva dni neskôr však predajca Hindenburg Research zverejnil správu obviňujúcu Miltona z nepravdivých vyhlásení o základnej technológii jeho spoločnosti s cieľom prilákať investorov a partnerov.

Veľmi prekvapivo dôsledkom toho Milton 21. septembra rezignoval na funkciu predsedu a následne zrušil svoj účet na Twitteri. Škandály sa však hromadili aj naďalej.

Začiatkom tohto týždňa dve ženy - jedna z nich bola identifikovaná ako Miltonova sesternica - podali sťažnosť na podnikateľa s tvrdením, že ich sexuálne napadol, keď boli tínedžerkami ešte v rokoch 1999 a 2004. Milton obe obvinenia odmietol.

V stredu vydala Nikola zdĺhavé vyhlásenie s podrobným uvedením svojho obchodného plánu a cieľov. „Sme priekopníkom v obchodnom modeli, ktorý umožní firemným zákazníkom integrovať technológiu nákladných vozidiel novej generácie, infraštruktúru a údržbu vodíkových palív a ich údržby,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Ako spoločnosť v počiatočnom štádiu rastu má Nikola jedinečnú pozíciu na spájanie strategických obchodných partnerov a dodávateľom výrazne znížiť riziká, zlepšiť časové harmonogramy komercializácie a vybudovať dlhodobé konkurenčné výhody. “

Sme nadšení z tejto vízie." Vízia nadchla veľa ľudí, úlohou je teraz jej vykonanie, “uviedol Steve Girsky, Miltonov náhradník a niekdajší výkonný riaditeľ General Motors, pokračujúc: „*A to je to, čo tu dnes robíme. “

Girsky tiež pre CNBC potvrdil, že rozhovory s GM prebiehajú, ale odmietol diskutovať o detailoch.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie