NEPREHLIADNITE: Viete kedy treba meniť stierače na aute?

Ak patríte k ľuďom, ktorým už poškodený stierač do čelného skla vyryl čiary viete, prečo sa na to pýtame. Toto je samozrejme extrém. Veľmi drahý extrém.
Vydané  Text: 
Kedy je teda správny čas na to, aby sme stierače na aute vymenili za nové? Odborníci sa zhodujú na tom, že stierače na aute by sa mali meniť raz za rok. Nemusí to však platiť automaticky. Záleží na tom, ako auto používate, parkujete a ako sa o stierače a čelné sklo auta staráte. Ak sa vám v zime nechcelo čistiť čelné sklo od ľadu, sú gumené listy stieračov s najväčšou pravdepodobnosťou poškodené. Životnosť im ale napríklad skráti aj to, ak ich používate „na sucho“, teda bez použitia ostrekovačov. V takomto prípade trpí okno aj stierač.
**Neváhajte** Ak majú stierače poškodenú stieraciu lištu, s ich výmenou neváhajte. Špeciálnym prípadom sú ramienkové stierače, pri ktorých, ak je stieracia lišta poškodená (natrhnutá), hrozí vážne poškodenie čelného skla. Z tohto dôvodu by sme odporúčali siahnuť radšej po kvalitnejších plochých stieračoch. Na rozdiel od ramienkových dokážu lepšie kopírovať povrch skla a pri jazde sú tichšie.
### Jedna praktická rada na leto: Viete ako najlepšie z okna auta odstránite zaschnuté mušky? Dámskou silónovou pančuchou. **Ako vyberať?** Základným parametrami sú dĺžka stieracej lišty a spôsob uchytenia stierača na ramienko. Ideálny postup, ako kúpu zvládnuť na prvý pokus, je kupovať ich podľa značky a modelu auta. Na obale stieračov je takmer vždy uvedený zoznam automobilov, pre ktoré je stierač určený. Postupovať samozrejme možno aj podľa dĺžky stieracej lišty (nie ramienka). Tento parameter je veľmi dôležitý. Ak by ste kúpili dlhší stierač, mohol by v časti dráhy narážať do stĺpika karoséria alebo hornej hrany okna a ak by bol naopak kratší, na skle by zostávala nezotretá plocha. **Značkový, alebo nie?** Vlastné skúsenosti nás presvedčili o tom, že neznačkový stierač zo supermaketu nemusí byť automaticky zlý. Aj medzi nimi je rozdiel. **Očakávať však od stierača za pár centov, že sa funkčne vyrovná niekoľkonásobne drahšiemu, by bolo samozrejme veľmi naivné. ** Popri rozmeroch stieracej lišty venujte pozornosť spôsobu uchytenia na ramienko (väčšinou bývajú pribalené rôzne plastové medzikusy) a tvaru a materiálu gumenej stieracej lišty. Tá môže mať rôzny počet stieracích hrán. Kvalitná gumička sa pri pohybe preklápa ticho a okno stiera po celej ploche. Nekvalitný lacný stierač môže byť veľmi hlučný, čo je pri dlhej ceste veľmi otravné. Niektoré lacné kúsky z nekvalitnej gumy o okno doslova búchajú. Okrem hluku je tiež otázka, koľko preklopení takýto materiál zvládne…
**Ako vymeniť stierač** Výmenu stieračov zvládne stredne zručný motorista. Ak si však na to netrúfate, radšej navštívte servis. Teleso stierača je totiž uchytené na ramene v tvare písmena U a na ramene je západka, ktorá spoj zaisťuje. Pri nasadzovaní nového stierača si preto dajte pozor, aby západka na novom stierači zacvakla. Ak by sa tak nestalo, stierač by sa mohol počas jazdy uvoľniť. Prišli by ste nielen o stierač. Kovové rameno by sklo auta vážne poškodilo.

ODPORÚČANÉ