Aktuality

Losí test novej Octavie poukazuje na závažný nedostatok! A netýka sa len škodoviek

Objektívny losí test dokáže o jazdných vlastnostiach každého auta prezradiť veľa zaujímavých skutočností. Problémy s ním majú aj tie najmodernejšie vozidlá s jednoduchším podvozkom či veľké SUV, ktorých vysoké ťažisko a hmotnosť komplikujú rýchle manévre za volantom. Losí test však príkladne slúži aj ako ukážka fungovanie bezpečnostných systémov.

Práve nastavenie elektroniky malo podľa švédskeho magazínu Teknikens Värld vplyv na zlý výsledok novej Octavie v losom teste. Horúca novinka v teste preverujúcom stabilitu auta pri náhlom vyhýbavom manévri zameranom na simuláciu krízovej situácie podľa poroty prepadla. Podmienkou k úspešnému zvládnutiu testu je rýchlosť 72 km/h, avšak už pri 70 km/h sa Octavia nesprávala najstabilnejšie a porota kritizovala práve nedostatočný zásah systému ESP, ktorý by mal zvládnuť udržať vozidlo bezpečne medzi kužeľmi. Napriek opakovaným skúškam išla Octavia naďalej „bokom“ mimo určenú trasu a do pôvodného smeru sa dostávala s výraznou nedotáčavosťou.

Zdá sa, že Octavia však nie je jediným koncernovým autom s týmto problémom. V losom teste nezažiaril ani Passat GTE či Superb iV. Na obranu modelu Octavia je dôležité napísať, že tento problém môže vyriešiť aktualizácia softvéru systému ESP, ktorú nový model po tomto neuspokojivom výsledku s najväčšou pravdepodobnosťou dostane.

Na konci videa je umiestnené porovnanie s Toyotou Corolla, ktorá tento test úspešne zvládla aj pri rýchlosti 74 km/h. Veď posúďte sami!

TEST TOYOTA COROLLA

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.