Aktuality

Aston Martin vyrába model DB5 s unikátnou výbavou ako pre Jamesa Bonda

Legendárny model Aston Martin DB5 sa preslávil ešte v bondovke Goldfinger z roku 1964, kde bol služobným autom agenta 007. V spomínanom filme boli súčasťou jeho výbavy napríklad guľomety v predných svetlách, výsuvný nepriestrelný štít či otočné evidenčné čísla, ktorými Bond mohol zmiasť nepriateľa.

Projekt na obnovu historických modelov

Britská automobilka sa rozhodla vyrobiť auto pre nadšencov “bondoviek” a zberateľov. V rámci projektu Continuation oživuje od roku 2017 najslávnejšie modely svojej histórie, medzi ktoré patria aj DB4 GT Continuation a DB4 GT Zagato Continuation.

Ako bude model DB5 vyzerať

S výrobou “Bondovho” Aston Martin DB5 začala automobilka už v roku 2018. Plánuje vyrobiť 25 exemplárov v závode Newport Pagnell, ktoré je centrom historickej divízie značky a je zároveň najväčším a najlepšie vybaveným závodom na reštaurovanie vozidiel Aston Martin na svete.

Všetky modely budú podľa originálu nalakované striebornou farbou, poháňať ich bude atmosférický radový šesťvalec s objemom štyru litre a tromi karburátormi, pričom bude dosahovať maximálny výkon 213 kW. V aute bude 5-stupňová manuálna prevodovka ZF. Oceľový podvozok bude niesť hliníkové panely karosérie.

Na výrobu každého z týchto automobilov je potrebných približne 4 500 hodín ľudskej práce. Najlepší špecialisti z Aston Martin Works používajú pri práci pôvodné metódy doplnené o najmodernejšie postupy, hlavne pri výrobe unikátnej výbavy.

Na výrobe sa okrem producentskej spoločnosti Eon Production, ktorá stojí aj za výrobou filmov o agentovi 007, podieľa aj renomovaný špecialista na filmové triky Chris Corbould, ktorý sa zúčasťňoval výroby viacerých bondoviek.

Čo obsahuje unikátna výbava?

Okrem už spomínaných guľometov v predných svetlách, otočných značiek a výsuvného nepriestrelného štítu bude súčasťou výbavy aj vypúšťanie pary, replika vypúšťania oleja, prerážač pneumatík iných vozidiel a baranidlá v prednom nárazníku.

Na želanie zákazníka je možné dodať aj snímateľný strešný panel.

Okrem toho sa v interiéri nachádza replika navigácie, odkladací priestor na zbrane pod predným sedadlom a telefón vo dverách vodiča.

Samozrejmosťou je ovládač, ktorým sa dajú všetky vychytávky riadiť a kontrolovať.

Auto iba ako hračka

Aj samotná automobilka považuje toto vozidlo iba za hračku v mierke 1:1, keďže nie je určené na jazdu po ceste. Kvôli výbave a pohonnej technike nie je tento model homologizovaný pre bežnú cestnú premávku. Svojich zákazníkov si však určite nájde.

Koľko však táto “hračka” stojí? Keďže ide o špeciálnu edíciu a vyrobených bude iba 25 exemplárov, dá sa očakávať aj špeciálna cena. Tá v tomto prípade predstavuje 2,75 milióna libier, čo je v prepočte približne 3 milióny eur bez DPH.

Aston Martin DB5 bude uvedený na trh v druhej polovici tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.