Aktuality

Nafukovací elektrický skúter: aký má toto zmysel? Váži iba 5,5 kg a vojde sa do batohu

POIMO, nafukovací elektrický skúter, projekt The University of Tokyo (2020)

Súčasné elektrické skútre, kolobežky a bicykle majú jednu vec spoločnú: sú vlastne iba rám s kolesami a riadidlami, niekedy so sedačkou. Máme to za niečo, čo sa nikdy nezmení, lenže kreativita japonských dizajnérov nás teraz presviedča, že aj dopravné prostriedky môžu byť ešte príjemnejšie na používanie.

Nafukovací elektrický skúter s názvom POIMO INT032 vyzerá ako divoký koncepčný dopravný prostriedok bez reálnych vyhliadok na komerčný predaj, lenže tento dojem môže byť veľmi mylný. Možno je práve toto budúcnosť mestkej dopravy, v ktorej by mali elektrické skútre zohrávať významnú úlohu. Tento konkrétny produkt je iba výsledkom projektu tímu na tokijskej univerzite, no mohol by inšpirovať veľkovýrobcov.

Skúter má hmotnosť iba päť a pol kilogramu, veľkosť tak akurát, aby odniesol dospelú osobu a je celkom mäkký. Výrobca zatiaľ neuvádza maximálny výkon, rýchlosť, kapacitu akumulátora či dojazd, no jednou z jeho výhod je schopnosť poskladať sa do veľkosti batohu.

Názov POIMO vznikol z výrazu „POrtable and Inflatable MObility“, teda „prenosná a nafukovacia mobilita“. Nech to už vyznie akokoľvek, možno práve toto je jedna z ciest, ako naučiť mladých ľudí a deti používať podobné dopravné prostriedky a pritom aspoň trocha prispieť k zvýšenej bezpečnosti. Ak by ani tá nezohrávala žiadnu úlohu, tak bude novinka aspoň nápadnou imidžovou záležitosťou.

Ako vyzerá nafukovanie a prevádzka nafukovacieho skútra POIMO, si môžete pozrieť na tomto videu priamo od The University of Tokyo.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie