Aktuality

Je rúško za volantom nebezpečné? Toto by ste mali vedieť predtým, než nasadnete do auta!

Rúško, pandémia, vírus, covid,

S príchodom nových bezpečnostných opatrení a povinnosťou využívať ochranné rúško pri pohybe mimo vlastného obydlia sa mnohí vodiči rozhodli používať túto pomôcku aj v aute. Internetom a sociálnymi sieťami však začali kolovať informácie o možných rizikách v súvislosti s nosením rúšok počas jazdy, niektorí prizvukujú možné spôsobenie hypoxie alebo stratu reflexov.

Skutočnosť však nie je čiernobiela a riziká spojené s nosením ochrany nemusia byť relevantné pre každého. Aj preto je vhodné riadiť sa dôležitými radami odborníkov, poznať vlastný zdravotný stav a využívať kvalitnú ochranu pred vírusom.

Rúško, pandémia, vírus, covid,

Dôležité rady:

  • Používajte originálne ochranné rúška od certifikovaných výrobcov. Ich produkty sú špeciálne navrhnuté tak, aby nemali negatívny vplyv na osobu počas používania. Pri podomácky vyrobených pomôckach z rozličného a nevhodného materiálu hrozí, že môžu človeku pri nosení rúška vadiť alebo sťažovať dýchanie.

  • Vodiči by nemali používať respirátor, ktorý je výrazne menej komfortný než klasické rúško. Pokiaľ osoba cíti, že príjem vzduchu vyžaduje cez hrubú ochranu značné úsilie, odporúčame ho pred jazdou radšej zložiť dole. Skôr než spomínaný stav hypoxie pocíti osoba značný diskomfort a pri dlhšom namáhaní aj bolesť hlavy. Za volantom by sme mali byť všetci v prvom rade uvoľnení a zásadne neodporúčame nosiť rúško ani respirátor, ak vás pri jazde akokoľvek obmedzuje.

  • Potrebujeme vôbec ochranu za volantom? Ak sa vodič nachádza v aute sám a nevozí kolegov alebo iných ľudí s nejasným zdravotným stavom, tak význam používania ochrany za volantom možno označiť za marginálny. Bez ohľadu na situáciu však dbajte o čistotu v aute a venujte pozornosť dezinfekcii exponovaných častí, s ktorými vodič prichádza do styku ako napríklad volant, radiaca páka či kľučky dverí.

--KONIEC ČLÁNKU--

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie