Aktuality

Fiat Centoventi smeruje do výroby!

FIAT Centoventi
FIAT Centoventi

Keď Fiat minulý rok predstavil štúdiu Centoventi bolo z nej cítiť hlboko zakorenený talent stavať do detailu premyslené a súčasne emotívne ľudové autá. Iba na pripomenutie. Centoventi je samozrejme elektromobil. To nikoho neprekvapilo. Čo spôsobilo obrovský záujem sa ukrývalo v kabíne. Celý interiér je totiž stavebnicou, zákazník si auto môže vyskladať presne podľa svojich potrieb.

FIAT Centoventi
FIAT Centoventi

Od koncepcie prístrojovej dosky, ktorá vtipne a súčasne mechanicky odolne rieši dočasné umiestňovanie rôznych držiakov, až po originálnu detskú sedačku, ktorá môže byť umiestnená vedľa vodiča. Hoci bol interiér štúdiu pomerne sparťansky zariadený, nevadilo to. Preferencie zákazníkov hovoria jasne. Pred luxusom dávajú čoraz viac prednosť variabilite a originalite. A tieto vlastnosti štúdii Centoventi z žiadnom prípade uprieť nemožno.

FIAT Centoventi
FIAT Centoventi

Množstvo nápadov, ktoré dizajnéri pri štúdii použili majú do sériovej výroby dvere otvorené, čo sa však celkom určite zmení? Centoventi má byť na cenu orientovaným mestským modelom, a tak na karosériu bez stredného stĺpika treba zabudnúť. Veľmi málo pravdepodobné je aj zachovanie koncepcie otvárania dverí. Tu a tam sa síce k tejto koncepcii niektorá značka odhodlala, prax však ukázala, že má viac nevýhod ako výhod.

FIAT Centoventi
FIAT Centoventi

Auto z tlačiarne?

Zaujímavo znie nápad, že si bude možno viaceré doplnky interiéru vytlačiť na 3D tlačiarni. Hoci to znie lákavo, reálne to asi nebude. Okrem funkčnosti totiž vývojári musia zohľadňovať aj bezpečnosť. Ak by do hry vstúpila ľudová tvorivosť bolo by garantovanie bezpečnosti posádky počas dopravnej nehody minimálne problematické. Druhá vec je, ak by 3D tlačiarne mali k dispozícii vybraní predajcovia, ktorí by vyrábali schválenie dielce. LEGO koncepciu automobilka ohlásila aj v prípade akumulátorov. Bežne by auto malo dojazd na úrovni 200 kilometrov, na dovolenku by ste si u predajcu mohli prenajať ďalšie články, vďaka čomu by ste si predĺžili dojazd až na 500 kilometrov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie