Aktuality

Aké sú nové športové kombi od Hyundai a motor 1,5 DPi v novom i30?

Juhokórejská automobilka Hyundai modernizovala svoje vozidlá radu i30, naraz predstavila nový hatchback, kombi i fastback. Všetky si osvojili prepracovanejší modernejší dizajn predných i zadných partií, kombi sa dočkalo vyhotovenia N Line a novinky sa udiali aj v interiéri, technike a tiež v samotnom pohone.

Výbava N Line bude odteraz dostupná pre všetky karosárske varianty, nielen pre hatchback a fastback. Je to prirodzená reakcia na dopyt na trhu, tvrdí výrobca a svoju vizuálnu športovú úpravu N Line berie natoľko vážne, že sa novinky rozhodol predstaviť v tejto príplatkovej výbave.

Modely vo východiskovej verzii a základnej výbave budú vyzerať o niečo jednoduchšie. Rozdielne budú ale skôr iba detaily, napríklad spodné partie prednej časti, maska chladiča, disky kolies, koncovky výfukov a podobne.

Konektivita a bezpečnosť

Nový i30 je vybavený modernejšou konektivitou, novým 7-palcovým digitálnym prístrojovým panelom a 10,25-palcovým dotykovým LCD displejom uprostred palubovky. Konektivita sa týka technológie Bluelink, ktorú si Hyundai vyvíja sám spoločne s Hyundai LIVE (informácie o doprave v reálnom čase, prehľad čerpacích staníc s cenami paliva, informácie o aktuálne voľných parkovacích miestach či informácie o počasí). i30 reaguje aj na hlasové povely.

Nový model i30 je tiež vylepšený balíkom rozšírených bezpečnostných prvkov Hyundai SmartSense, vďaka čomu je i30 vozidlom bezpečnejším a pohodlnejším ako kedykoľvek predtým.

SmartSense obsahuje tieto bezpečnostné prvky:

  • [Nové] Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou - Lane Following Assist (LFA)
  • [Nové] Asistent na upozornenie na vozidlá pri cúvaní - Rear Collision-avoidance Assist (RCA)
  • [Nové] Upozornenie na pohnutie sa vedúceho vozidla - Leading vehicle Departure Alert (LVDA)
  • [Nové] Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla - Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA)
  • Systém autonómneho núdzového brzdenia - Front Collision-Avoidance Assist (FCA) s detekciou chodcov a [Nové] detekciou bicyklov
  • Sledovanie únavy vodiča - Driver Attention Warning (DAW)
  • Automatické prepínanie diaľkových svetiel - High Beam Assist (HBA)
  • Sledovanie dopravných značiek - Intelligent Speed Limit Warning (ISLW)
  • Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu - Lane Keeping Assist (LKA)

Novinkou sú tiež tri farby karosérie Dark Night, Silky Bronze a Sunset Red. Okrem toho bude naďalej k dispozícii šesť existujúcich farieb: Polar White, Phantom Black, Engine Red, Stellar Blue, Platinum Silver a Olivine Grey. Nové farebné schémy sa pritom objavia aj v interiéri, a síce Pewter Gray, Ebony Brown a Charcoal Grey.

Nový 1,5-litrový motor

Nový Hyundai i30 prichádza s vylepšenou zostavou pohonných jednotiek, ktorá ponúka zákazníkom ešte väčšiu slobodu výberu.

Novinkou je 1,5-litrový DPi benzínový motor s dvojitým vstrekovaním paliva s výkonom 81kW (110 k), ktorý sa dodáva so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Benzínový turbom prepĺňaný motor 1,0 T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) bude k dispozícii s novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Doteraz bola táto motorizácia dostupná iba so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Ďalšou novinkou v novom i30 je 1,0-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) s voliteľnou 48V technológiou Mild Hybrid pre vyššiu úsporu paliva, prvýkrát je tiež k dispozícii so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (iMT).

iMT odpojí motor od prevodu potom, ako vodič uvoľní plynový pedál. To umožňuje vozidlu vstúpiť do dvoch možných úrovní dojazdu v závislosti od podmienok. Pri prvej úrovni beží motor na voľnobeh. Pri druhej úrovni sa motor dočasne vypne, aby sa ušetrilo ešte viac paliva. Pre tých, ktorí dávajú prednosť automatickej prevodovke, je k dispozícii aj 48-voltový Mild Hybrid s 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

V ponuke motorizácií ostáva 1,6-litrový dieselový motor s výkonom 85 kW (115 k) s možnosťou voľby 6-stupňovej manuálnej prevodovky alebo 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky.

1,6-litrový dieselový motor s výkonom 100 kW (136 k) sa teraz dodáva so štandardným 48 V mild hybridným systémom. Je k dispozícii s 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Vrcholom ponuky v novej i30-tke je nový 1,5-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 117,5 kW (160 k), ktorý je štandardne dodávaný so 48 V mild hybridnou technológiou. Je k dispozícii aj so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Predaj novej i30 na Slovensku

Nový Hyundai i30 sa začne na Slovensku predávať v druhom štvrťroku 2020. Premiéra vozidiel je naplánovaná na autosalón v Ženeve v marci.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.