Aktuality

Všimli ste si, ako Dacia narástla? Stala sa z nej šiesta najpredávanejšia značka áut na Slovensku

Je to iba niekoľko mesiacov, čo sme na Autovinách informovali o veľkom komerčnom úspechu esúvečka Dacia Duster. Medziročné predaje tohto populárneho automobilu stúpli o závratných 87 percent, čo je nevídaný rast. Automobilka tak zaznamenala vôbec najväčší nárast predaja spomedzi všetkých ostatných významných značiek predávajúcich na Slovensku.

Prečítajte si aj:


Slovenské predaje Dacie Duster stúpli o vyše 87 percent! Čo stojí za týmto úspechom?

Redakcia (s)


Pred niekoľkými dňami nám Dacia oznámila celoročné predaje za rok 2019 - a sú veľmi priaznivé. V priebehu posledných rokov sme si zvykli, že Dacia každým rokom rastie a inak to nebolo ani tentokrát. S trhovým podielom 5,6 percenta narástla o 0,8 percenta a z ôsmej pozície skočila rovno na šiestu. Zaujímavé je to najmä v súvislosti so skutočnosťou, že Renault sa teší z taktiež dobrého predaja, ale trhového podielu iba 4,5 percenta a vlastníctva statusu desiatej najpredávanejšej automobilky u nás.

Dovedna sa už na Slovensku predalo viac ako 40-tisíc kusov automobilov značky Dacia, z toho 6 145 kusov v roku 2019.

Ak by sme ale hodnotili predaje Renaultu a Dacie dokopy (ako Renault Slovensko), dospeli by sme k až 10,1-percentnému trhovému podielu s celkovým počtom predaných áut 11 151. Jedná sa o najlepší medziročný výsledok za celé desaťročie.

Značkám Dacia a Renault sa nedarí len tak pre nič za nič. Za dobrými číslami svojí prepracovaný marketing vedúci potencionálnych zákazníkov až do predajní, premyslená komunikácia značiek v médiách a v prvom rade samotné automobily. Dacia i Renault si udržia skôr nižšie cenové úrovne a Renault inovuje svoje portfólio o atraktívne dizajny a bohatú technologickú výbavu. Spomeňme napríklad nové Clio, ktoré priam zásadným spôsobom vylepšilo všetko, čo je pre vodiča i spolujazdcov dôležité.

Prečítajte si aj:


Test Dacia Logan MCV Stepway s 0,9-litrovým motorom: Veľmi dobre!

ERIK STRÍŽ


VIDEO: Dacia Lodgy Techroad je skutočným rodinným autom! Týmto nás prekvapila:

Peter Orosz


Najpredávanejšie modely

Najpredávanejším modelom značky Dacia bol v roku 2019 už spomínaný Duster s 2 762 registráciami. Patrí mu prvé miesto až s 64,5 % nárastom predaja v jednom z najrýchlejšie rastúcich segmentov. Obľúbené Sandero s počtom 1 039 registrácií je druhým najpopulárnejším modelom z ponuky Dacia. Tesne za ním skončil model Logan MCV s 1 022 registráciami.

Najpopulárnejším modelom značky Renault na Slovensku sa stal Renault Clio, ktorý skončil na 4. mieste v segmente s registrovaným počtom 1 467 kusov, čo predstavuje 7,9 % podiel v segmente. Nový Renault Clio bol navyše nominovaný na kandidáta na ocenenie Auto roka 2020.

Druhým najúspešnejším modelom bol Renault Captur, najpredávanejšie európske SUV segmentu B, ktorý zaznamenal 1 076 registrácií s 10,1 % podielom na trhu. Captur sa umiestnil na Slovensku na 4. mieste v segmente s 20,22 % nárastom predaja.

Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.