Aktuality

Volkswagen vyladil dvojlitrový štvorvalec na 600 koní a hlási návrat extrémneho off-roadu

Volkswagen Atlas Cross Sport R je koncepčný off-roadový automobil, ktorý bude pretekať na SCORE Baja 1000 v novembri 2020 v kategórii Class 7 Open Production Unlimited. Automobilka ho predstavila na tohtoročnom autosalóne v Los Angeles.

Pre značku Volkswagen bude účasť na off-roadových pretekoch BAJA symbolickým návratom do minulosti, kedy sa pretekov zúčastňoval na jeho úplných začiatkoch.

Volkswagen Atlas Cross Sport R Concept (2019)

Mimoriadne pútavý je najmä vonkajší vzhľad vozidla. Hoci má podobnú šírku ako cestný Volkswagen Atlas Cross Sport, pre odstránenie predného a zadného nárazníka a zväčšenie svetlej výšky pôsobí nepomerne širšie. Zaujímavosťou sú kompletne odhalené nápravy či masívne terénne pneumatiky.

Off-road je postavený na základoch amerického veľkého SUV Atlas Cross Sport a popri drastickej úprave podvozka a motora zásadným spôsobom redukuje vybavenie interiéru. Ten má dvojmiestne vyhotovenie, bezpečnostný rám, kompletnou výmenou prešli aj celá palubovka a volant.

Volkswagen Atlas Cross Sport R Concept (2019)

Extrémny automobil bol navrhnutý v spolupráci s pretekárom Tannerom Foustom a podľa Volkswagenu sa bude jednať o prvé vozidlo s pohonom všetkých kolies, ktoré bude štartovať na Baja Class 7. Krútiaci moment bude na kolesá posielať iba štvorvalcový dvojlitrový motor, ktorý bol v divízii Volkswagen Motorsport prerobený na dosahovanie maximálneho výkonu až 600 koní (~450 kW), teda pomerovo dosahuje výkon do tristo koní na jeden liter zdvihového objemu valcov. Takýto výkon v náročnom teréne nájde uplatnenie, preteky vykonávané pod záštitou SCORE International (Southern California Off Road Enthusiasts) na trati Baja 1000 sa konajú v mexickej púšti.

Volkswagen Atlas Cross Sport R Concept (2019)

Volkswagen si vo svojej oficiálnej tlačovej správe neodpustil pripomenutie, že hoci sa na prvý pohľad jeho účasť na pretekoch nezhoduje s environmentálnou stratégiou, v skutočnosti je jeho účasť na pretekoch, ako i celý program BAJA, stopercentne uhlíkovo neutrálna. Vyhlasuje, že vďaka The Conservation Fund bude vysadených až tisíc nových stromov, teda jeden za každú míľu trasy.

Prečítajte si aj:


Nové obrovské SUV od Volkswagenu má základný kufor 1141 litrov!

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie