Testy

Pozrite si prvý diel seriálu slovenskej polície o zmenách platných od decembra 2019

Od 1. decembra 2019 je platná novela cestného zákona, v rámci ktorej došlo k viacerým zmenám pre motoristov aj ostatných účastníkov cestnej premávky. V rámci šírenia informácii sa Polícia SR rozhodla vytvoriť seriál, v ktorom vysvetľuje jednotlivé zmeny. V prvej časti seriálu vysvetľuje príslušník policajného zboru zmeny týkajúce sa elektrických kolobežiek.

Prepis videa prinášame priamo v textovej podobe a samotné video nájdete na konci tohto príspevku.

Kto je vodič nemotorového vozidla?

Od 1. decembra sa osoba na kolobežke alebo bicykli s pomocným motorčekom, alebo osoba na segwayi považuje za vodiča nemotorového vozidla. Pre osoby jazdiace na kolobežke bez pomocného motorčeka aj naďalej platí, že sú považované za chodcov.

Povinnosti vodičov elektrických kolobežiek

Pre osobu jazdiacu na kolobežke s pomocným motorčekom platí niekoľko nových nariadení, ktoré je povinná dodržiavať.

Alkohol

Vodič elektrickej kolobežky nesmie jazdiť pod vplyvom alkoholu. Hranica tolerancie do 0,5 promile platí iba počas jazdy v obci alebo po cestičke pre cyklistov.

Cyklistické chodníky

Ak vodič elektrickej kolobežky jazdí po cyklistickej ceste, môže jazdiť po pravej strane vyhradeného pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov a priechode pre cyklistov, iba ak tým neobmedzuje alebo neohrozuje cyklistov jazdiacich po danej trase.

Rýchlosť jazdy

Pozor si treba dať tiež na rýchlosť jazdy, ktorá nesmie presiahnuť rýchlosť chôdze.

Spôsob jazdy

Viacerí kolobežkári musia jazdiť vždy len jednotlivo za sebou a držať sa oboma rukami riadidla. Držať sa riadidla iba jednou rukou môžu iba v prípade, že dávajú znamenie o zmene smeru jazdy. Ak je kolobežka určená pre jednu osobu, nesmie sa na nej viesť žiadna iná osoba. Rovnako sa na nej nesmú prevážať zvieratá a iné predmety, ktoré by ohrozovali bezpečnosť jazdy.

Bezpečnostné prvky

V prípade zníženej viditeľnosti je potrebné, aby mal vodič elektrickej kolobežky reflexné prvky, za ktoré sa považue reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svetlom vpredu. Na kolobežke musia byť tiež biele odrazové svetlá. Samozrejmosťou je ochranná prilba.

Vek

Po ceste určenej predovšetkým pre autá, môže na elektrickej kolobežke jazdiť iba osoba staršia ako 15 rokov. Mladšie osoby môžu jazdiť na elektrickej kolobežke po poľnej ceste, lesnej ceste, cyklistickej trase či v obytnej zóne.

Aké sankcie hrozia za nedodržanie pravidiel?

Sankcie sú rozdelené podľa druhu ich porušenia nasledovne:

  • jazda bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti - 30 eur
  • nerešpektovanie dopravného značenia - 30 až 150 eur
  • ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky - 60 eur
  • jazda bez ochrannej prilby mimo obce - 10 eur

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Za vysokou spotrebou auta sa často skrýva zlá kondícia motora
Magazín

Za vysokou spotrebou auta sa často skrýva zlá kondícia motora

Možno si myslíte, že keď vám na palubnej doske nesvieti žiadna kontrolka, je všetko v poriadku. Za zvýšenou spotrebou však nemusí byť iba nesprávny štýl jazdenia. Častejšia potreba tankovať môže poukazovať na oveľa vážnejší problém – zanesenie motora vášho auta karbónom. Ak tento problém nebudete riešiť, riskujete upchatie a poškodenie vstrekovačov. To môže mať za následok stratu výkonu a v horšom prípade zničenie komponentov palivového systému a ich potrebnú výmenu.