Aktuality

Horúca novinka: Novým šéfdizajnérom Volkswagenu bude Slovák Jozef Kabaň

Jozef Kabaň 2019

Portál Automobilwoche zverejnil informáciu o tom, že od januára 2020 sa jeden z našich najúspešnejších dizajnérov stane šéfdizajnérom Volkswagenu, v ktorom už kedysi pôsobil. Nahradí tým doterajšieho šéfdizajnéra značky Klausa Bischoffa, ktorá sa stane šéfdizajnérom celého koncernu Volkswagen Group. Podrobnejšie oficiálne informácie zatiaľ neboli uverejnené.

Ide o vcelku prekvapivú informáciu, keďže iba na jar tohto roka uzavrel spoluprácu s Rolls-Royceom ako jeho hlavný dizajnér. Na túto pozíciu prestúpil z BMW, avšak po tom, čo sa pred pár mesiacmi vzdal dizajnérskej funkcie v Rolls-Royce, opúšťa celý koncern BMW.

Mnohým je preto viac známy zo svojho pôsobenia v automobilke Škoda, kde bol hlavným dizajnérom mnohých súčasných modelov ako Octavia, Superb, Kodiaq či Yeti. Vďaka jeho odvahe došlo k úplne novému prepracovaniu týchto modelov, čo značne ovplyvnilo aj smerovanie značky a stretlo sa s úspechom.

Uvidíme, či sa jeho nápaditosť, kreativita a odvaha prejavia aj u vizuálne menej zaujímavých modelov Volkswagen Golf a Passat. Portfólio značky je však nepomerne väčšie ako v Rolls-Royce, na výsledky jeho práce si však budeme musieť nejaký čas počkať.

Jozef Kabaň

Jozef Kabaň 2019

Jedným z prvých dôležitých míľnikov v jeho kariére bola práca na legendárnom Bugatti Veyron ešte koncom 90. rokov. Bol zodpovedný za celý exteriér vozidla okrem kolies. Po úspešnom odštartovaní kariéry presedlal do Audi, kde sa po troch rokoch stal vedúcim centra pre dizajn exteriéru.

Jeho jedinečný talent rozvíjal už počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a bol tiež prvým Slovákom, ktorý študoval na Royal College of Art vo Veľkej Británii.

Dôležité míľniky v Kabaňovom živote:

  • absolvovanie SŠ úžitkového výtvarníctva v Kremnici,odbor umelecký dizajn
  • absolvovanie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, odbor produktový a priemyselný dizajn
  • Škoda, Volkswagen Group – praktikant
  • Royal College of Art, odbor dizajn vozidiel
  • 1999-2003 vývoj Bugatti Veyron
  • 2003-2006 Audi, vedúci Centra pre dizajn exteriéru
  • 2008-2017 Škoda, vedúci oddelenia dizajnu
  • 2017- 2019 BMW
  • 2019 Rolls-Royce
  • 2020 Volkswagen, šéfdizajnér

Zdroje: www.unitedlife.sk, www.startitup.sk, wikipedia

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.