Aktuality

Roma je azda najzvláštnejšie Ferrari: tvári sa ako elektromobil, ale jazdí na benzínový osemvalec

Má minimalistický exteriérový vzhľad, ktorý môže budiť dojem, že sa jedná o elektromobil.

Lenže Ferrari Roma má za prednou nápravou oceneniami ovenčený vidlicový osemvalec so zdvihovým objemom valcov 3 855 cm3 s dvojitou turbodúchadiel.

Spaľuje benzín a dosahuje pôsobivých technických údajov - maximálny výkon 456 kW (620 k) pri 5 750-7 500 ot./min a max. krútiaci moment 760 Nm pri 3 000-5 750 ot./min.

Akcelerácia z nuly na rýchlosť 100 km/h prebehne už za 3,4 sekundy, a to aj pri nezanedbateľnej hmotnosti až 1 472 kilogramov. Aj keď je maximálna konštrukčná rýchlosť famóznych 320 km/h, je isté, že toto vozidlo nebude určené na preteky. Jeho typickým zákazníkom by mal byť človek, ktorý si potrpí na extra imidžové jazdy do a z práce. Bavíme sa teda o Ferrari na každodenné jazdenie? Možno. To je vec názoru a finančných možností majiteľa.

Ferrari Roma (2020)

Exteriérový dizajn Ferrari Roma je minimalistický a nadväzuje na 50. a 60. roky 20. storočia, konkrétne na modely ako napríklad 250 GT Berlinetta Lusso, na druhej strane možno pripomína aj taký Aston Martin V8 Vantage.

Podobností by sme možno našli viac, inokedy menej, v každom príde si Ferrari ide vlastnou cestou a hoci Roma nemusí na prvý pohľad pôsobiť na každého pozitívne, jedná o výsledok dlhotrvajúceho vývoja a vylepšovania dizajnu.

Čo je zaujímavé, sú zadné svetlomety, ktoré už nie sú nositeľmi kruhových motívov. Zadné svetlá sú rozdelené na dve časti a usporiadané sú horizontálne. Predné svetlomety zásadným spôsobom vybočujú zo zaužívaných konvencií značky, rovnako horná časť masky chladiča vo farbe karosérie nie je bežnou vecou. Spodná časť masky chladiča však zachováva čierne vyhotovenie.

Ferrari Roma (2020)

V interiéri môžeme, naopak, pozorovať dizajn skôr typický pre Ferrari, vrátane trojice displejov, z ktorých jeden je priamo pred spolujazdcom.

Ferrari nezverejnilo cenu modelu Roma a tak môžeme iba odhadovať, koľko stoviek tisíc za neho budúci majitelia zaplatia. Vo všeobecnosti sa očakáva, že cena Ferrari Roma bude predstavovať približne 200 000 eur.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.