Aktuality

McLaren Elva má namiesto čelného skla vzduchovú bublinu - a 815 koní k tomu

Prečítajte si aj:


BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Redakcia (s)


Prvý McLaren s otvoreným kokpitom, Elva, vyniká výrazným športovým vzhľadom nadväzujúcim na historický McLaren-Elva M1A z roku 1965, technickými parametrami a tiež zmienenou funkciou aerodynamickej ochrany „aero protection“.

Športový automobil za 1 425 000 britských libier vrátane daní je vybavený štvorlitrovým benzínovým motorom V8 s maximálnym výkonom 600 kW (815 koní) a maximálnym krútiacim momentom 800 Nm. Tento dvojito preplňovaný agregát umožňuje roadsteru dosahovať akceleráciu z nuly na 100 km/h v priebehu menej ako troch sekúnd a z nuly na 200 km/h zrýchli za 6,7 sekundy, čím prekonáva aj McLaren Senna. Motor je konfigurovaný so 7-stupňovou automatickou prevodovkou.

Automobil stojí na pneumatikách Pirelli P Zero Corsa, priemer diskov výrobca v medzinárodnej tlačovej správe neuvádza.

McLaren Elva (2021)

Kuriózna aerodynamická ochrana je v podstate taký dizajn vedenia vzduchu okolo vozidla, aby vodič a spolujazdec boli chránení pred vonkajšími vplyvmi v akejsi vzduchovej bubline. McLaren Elva za túto funkciu vďačí vhodne navrhnutej prednej časti, teda prednej masky i kapoty. Vzduch vháňaný do spodnej časti prednej masky vychádza priamo z kapoty, pričom vytvára solídny prúd vzduchu.

Vďaka fyzikálnym princípom tak vodič a spolujazdec nebudú zasahovaní čiastočkami a zahltení náporom vzduchu napriek tomu, že roadster nie je vybavený čelným sklom. Tento systém vedenia vzduchu McLaren nazval Active Air Management System (AAMS).

Otázkou ostáva iba to, kedy (a či vôbec) tento prúd vzduchu nadobúda takú silu, aby bol schopný odkloniť napríklad lietajúce kamienky. Active Air Management System (AAMS) sa nezapína vždy, podľa výrobcu nie je aktívny počas jazdy „mestskými rýchlosťami“. Automaticky sa aktivuje pri dosiahnutí vyššej rýchlosti, kedy by vodič a spolujazdec mohli cítiť diskomfort kvôli mase vzduchu vháňanej do kokpitu pod vyšším tlakom.

Aby sa snobi mohli realizovať ešte viac, McLaren v rámci personalizácie Elvy ponúka možnosť vybaviť ju zlatom a platinou.

Prečítajte si aj:


McLaren vytvoril čosi výnimočné, superšport s 570-litrovým kufrom

ERIK STRÍŽ


Pozrite sa do vylepšeného interiéru jedinečného McLaren GT by MSO

ERIK STRÍŽ


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.