Aktuality

Pád Berlínskeho múru si BMW pripomína emotívnou reklamou na BMW Isetta

© 2019 BMW

Príbeh s názvom Small Escape sa odohráva v roku 1964 a je založený na skutočnej udalosti. V dobe, kedy bolo Nemecko rozdelené múrom na západnú a východnú časť, bolo cestovanie medzi nimi nemožné a mnohí ľudia sa snažili s vidinou lepšieho života o útek. Využívali na to falošné doklady, kopali tunely a tí najodvážnejší sa snažili prejsť hranicu skrytí vo veľkých autách.

Klaus-Günter Jacobi a Manfred Koster boli priateľmi od útleho detstva. V roku 1958 sa Jacobi ako kritik systému rozhodol utiecť do západného Berlína odkiaľ sledoval, ako sa všetko vo východnom Nemecku zhoršuje.

Manfred Koster sa v tom čase rozhodol zostať vo východnom Nemecku, pretože veril myšlienke socializmu. Po postavení múru bol povolaný do armády, čo bolo v nesúlade s jeho pacifizmom. Pocit neslobody ho prinútil zamýšľať sa nad útekom a vtedy si spomenul na svojho starého priateľa.

Kosterov brat Hans žil v západnej časti Nemecka a vďaka ich podobe sa Manfredovi podarilo dostať sa s jeho občianskym preukazom na jednu noc do západného Berlína, kde navštívil Jacobiho.

V tom období vlastnili auto iba 2 percentá nemeckej populácie. Avšak v roku 1955, kedy uviedlo BMW na trh malé autíčko iba za 2 550 mariek (okolo 1 450 dolárov), si ho väčšina ľudí mohla dovoliť. To bol aj prípad Klausa-Güntera.

Jacobi chcel pomôcť v úteku svojmu najlepšiemu priateľovi, a tak prišiel s nápadom prepašovať ho v malom nenápadnom aute, ktoré nebude nikomu podozrivé. Maličké BMW Isetta s dĺžkou len 2,3 metra a šírkou 1,4 metra bolo sotva dosť veľké pre šoféra, nie ešte pre ďalších pasažierov.

© 2019 BMW

Jacobi bol však vynaliezavý a zručný a z malého autíčka vo svojej dielni vytvoril priestor vedľa motora za sedadlami, kde sa mu nakoniec podarilo prepašovať až 9 ľudí z NDR na západ, vďaka čomu mohli žiť lepší život.

Model BMW Isetta sa dnes nachádza v upravenej verzii podľa Jacobiho návrhu v Múzeu Berlínskeho múru.

Napínavý a emotívny príbeh priateľstva, odvahy a túžby po slobode a nezávislosti si môžete pozrieť vo videu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie