Aktuality

KIA začne používať revolučný airbag, rieši vážny bezpečnostný problém menších áut. Zachráni tisíce životov ročne

Automobilový koncern Hyundai Motors, pod ktorý patrí aj automobilka KIA, neustále pracuje na zvyšovaní bezpečnosti svojich vozidiel. Tentokrát sa však novinka netýka asistenčných systémov, ale dôležitého prvku pasívnej bezpečnosti. Počas crash testov si totiž inžinieri všimli, že pri bočnom náraze častokrát dochádza k stretu vodiča so spolujazdcom. Obzvlášť pri silnejších nárazoch môžu cestujúcim hroziť vážnejšie poranenia hrudníka a hlavy.

Budúce modely áut značiek Kia a Hyundai preto získajú do výbavy nový druh airbagu, ktorý bude vypĺňať priestor medzi vodičom a spolujazdcom tak, aby ich čo najefektívnejšie odizoloval. A v prípade, že na mieste spolujazdca nikto nebude, ochráni vodiča od črepín alebo iných predmetov, ktoré by mohli pri silnejšom náraze z pravej strany vniknúť do kabíny.

Koncern očakáva, že riziko úrazu hlavy spôsobené stretom oboch cestujúcich má použitím stredového airbagu klesnúť až o 80%. Novinka by zároveň mala novým modelom osobných automobilov dopomôcť k ešte lepšiemu hodnoteniu v nárazových testoch Euro NCAP s novými podmienkami od roku 2020.

Napriek tomu, že tento druh airbagu v Európe veľmi nepoznáme, za veľkou mlákou sa už pred niekoľkými rokmi objavil vo vozidlách Chevrolet Traverse, GMC Acadia či Buick Enclave.

Článok bol aktualizovaný

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie