Aktuality

Ceny paliva prudko stúpnu! Vieme, o koľko zdražie na čerpacích staniciach.

Vodiči sa musia pripraviť na ďalšie zdražovanie paliva z dôvodu útokov na ropné polia v Saudskej Arábii. Produkcia čierneho zlata v celej krajine klesla o viac ako 50 %, čo v preklade znamená, že každý deň bude vo svete o 5,7 milióna barelov ropy menej ako obvykle. Toto číslo pritom predstavuje zhruba 5 % z celkovej globálnej produkcie tejto vzácnej suroviny.

Pri tejto príležitosti vydala NBC správu o možnom náraste ceny o viac ako 19,5 %. Najväčší skeptici však tvrdia, že hodnota ropy má vzrásť až na 100 dolárov za barel. Samotný útok prebehol posledný víkend, pričom teroristi mali vo výhľade ochromiť základne umiestnené v provinciách Abqaiq a Khurais. Presný rozsah poškodenia momentálne nie je verejne známy, no prezident spoločnosti Amin H. Nasser už oznámil začiatok rekonštrukčných a opravných prác na zariadeniach v postihnutých oblastiach. Zároveň neboli hlásené ani žiadne zranenia či úmrtia na pracovisku v súvislosti s útokmi.

Zvyšovanie cien môžeme očakávať aj na Slovensku už v najbližších dňoch. Dokedy táto mimoriadna situácia potrvá zatiaľ nie je známe, vylúčené nie sú ani opakované útoky na ropné polia. To by znamenalo ďalšie zdražovanie paliva na rekordnú úroveň.

Photo: Marco Verch

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie