Aktuality

Nový Mercedes GLE kupé prichádza rovno vo verzii AMG!

Druhá generácia vozidiel GLE Coupé sa dočkala predovšetkým evolučných inovácií, ktoré sa dotkli estetiky i techniky a tiež novú generáciu motorov.

Exteriérový dizajn sa upravil tak, aby pôsobil o niečo atletickejšie a ešte viac reprezentoval podstatu kupé, zároveň zmeny prospeli aerodynamike - v porovnaní s predchodcom novinka kladie vzduchu o 9 percent menej odporu. Nové GLE Coupé prichádza s pohonom 4MATIC a 9-stupňovým automatom už v sériovej výbave a za príplatok bude k dispozícii vzduchové pruženie AIRMATIC spoločne s technológiou E-Active Body Control s aktívnymi stabilizátormi, ktoré pracujú na 48-voltovej elektrickej sieti.

Automobil je po novom dlhší o 39 a širší o 7 mm, celkovo tak dosahuje dĺžku 4 939 mm. Rázvor sa pritom predĺžil o 20 mm .

Mercedes-Benz GLE Coupe (2020)

Vylepšený interiér sa dočkal luxusného dekoru po vzore najnovších modelov výrobcu, pričom ponúka aj výrazný športový charakter. Dosiahnuť súlad medzi luxusom a športovosťou nie je jednoduchá úloha, ale dizajnéri Mercedesu ju očividne zvládajú ľavou zadnou. Zaujímavosťou, ktorá môže odkazovať na športový potenciál auta, sú rukoväte na stredovom paneli.

Mercedes-Benz GLE Coupe (2020)

Významnou súčasťou balíčka vylepšení interiéru je informačný a multimediálny systém MBUX. V GLE Coupé môže pozostávať z dvoch 12,3-palcových obrazoviek spojených do jedného širokouhlého panela. Tento systém už síce nie je úplnou novinkou, pretože ho nachádzame aj v takom Sprinteri či Triede A, ale výrobca do funkčnej výbavy tohto systému pridal aj rozpoznávanie pohybov rúk, ktorými je možné prostredie ovládať. MBUX ponúka rozmanité spôsoby ovládania a využitia, základom je pokročilý hlasový asistent schopný reagovať na množstvo pokynov súvisiacich s autom, ale aj na otázky, ktoré s jazdou nemusia mať nič spoločné. Pri našom poslednom teste Mercedes-Benz Triedy A sedan sme nesmierne ocenili najmä schopnosť systému MBUX listovať v telefónnom zozname telefónu a čítať SMS správy - táto funkcia skvele odbremeňuje vodiča a jeho pozornosť.

Vodič nového SUV-kupé bude mať počas jazdy k dispozícii aj head-up displej (HUD) s rozlíšením 720×420 pixelov,

Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ Coupé (2020)

Radové šesťvalce

Na začiatku predaja sa bude Mercedes-Benz GLE Coupé predávať v troch motorizáciách: GLE 350d kupé, GLE 400d kupé a Mercedes-AMG GLE 53 kupé. Upozorňujeme na fakt, že Mercedes sa rozhodol z týchto debutových motorizácií vynechať naftový GLE 300d a tiež benzínový GLE 450, ale nahradil ho priamo špičkovou verziou AMG GLE 53. Táto verzia sa vyznačuje maskou chladiča Panamericana, štyrmi koncovkami výfuku, vlastnými diskami kolies a všadeprítomnými štítkami AMG.

Všimli ste si správne, že okrem verzie AMG GLE 53 Mercedes stavil na naftu. Konkrétne na 2,9-litrový radový šesťvalec OM 656. Verzia GLE 350d ponúkne maximálny výkon 200 kW (272 k) a maximálny krútiaci moment až 600 Nm, zatiaľ čo v silnejšom vyhotovení GLE 400d max. výkon 243 kW / 330 koní a 700 Nm.

Vrcholový variant AMG GLE 53 ponúkne benzínový šesťvalec naladený na maximálny výkon 320 kW (435 k) a max. krútiaci moment 520 Nm, pričom vodičovi bude asistovať technológia EQ Boost schopná dodať do pohonného systému 16 kW (22 k) a až 250 Nm.

Maximálna rýchlosť je síce elektronicky limitovaná na 250 km/h, ale s podporou EQ Boost automobil akceleruje z nuly na rýchlosť 100 km/h už za 5,3 sekundy.

Aj keď je funkcia EQ Boost určitá úroveň elektrifikácie pohonu, nejedná sa o konvenčný hybrid. Ten však príde tiež, navyše s možnosťou nabíjania káblom (plug-in hybrid).

Ceny zatiaľ výrobca nezverejnil, rovnako ani štart predaja - zmieňuje sa iba o jari budúceho roka.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.