Aktuality

Suzuki odhaľuje svoje poctivo rodinné auto: toto je nové XL6

Suzuki Ertiga MPV
Pripravované Suzuki XL6 (foto: SUZUKI)

V posledných desiatich rokoch sa trh s novými automobilmi výraznejšie zmenil v prospech esúvečiek a crossoverov. Už sme to písali veľakrát, že pánom výroby nie je riaditeľ, ale dopyt, čo je slávna veta napísaná Karlom Čapekom pre použitie v divadelnej hre R.U.R. Za sto rokov sa na tejto pravde nič nezmenilo a dôvod neustáleho odhaľovania nových a nových SUV je práve neklesajúci záujem o toto karosárske vyhotovenie.

Suzuki má vo svojom portfóliu tri esúvečka a crossovery; sú nimi Vitara, SX4 S-Cross a Jimny. Veľké SUV v ponuke chýba a hoci model Ignis môžeme považovať za akýsi mestský superkompaktný allroad s pohonom všetkých štyroch kolies, za crossover ho ešte nepovažujeme.

Teraz nás japonský výrobca zaujal tým, že sa pustil do odhaľovania nového modelu, ktorý je však tradičným MPV-čkom. MPV znamená multi-purpose vehicle, teda viacúčelové vozidlo a zvyčajne si pod ním predstavujeme napríklad taký Volkswagen Touran.

Suzuki XL6 sa nám odhaľuje postupne, zatiaľ v podobe štylizovanej skice, ktorá umožňuje vytvoriť základnú predstavu o charaktere vozidla a dizajne jeho zadných a predných svetiel. S celkovou dĺžkou 445 cm a rázvorom kolies 274 cm sa bude zaraďovať medzi autá „s rozumnou dĺžkou“, teda by s ním nemal byť problém parkovať v úzkych podzemných garážach a prechádzať s ním tenkými uličkami miest. Výška Suzuki XL6 bude až 1,7 metra, čo svedčí o veľkorysom vnútornom priestore s dostatkom miesta pre hlavy vyšších pasažierov, šírka bude 1,7 metra.

Suzuki XL6 bude zdieľať platformu s modelom Ertiga, ktorý sa u nás nepredáva - je to krásne rodinné MPV určené pre exotické trhy.

Suzuki Ertiga MPV
Suzuki XL6 bude využívať podvozok z väčšieho MPV s názvom ERTIGA, ktoré sa predáva v zahraničí (foto: SUZUKI)

Na zozname motorov očakávame benzínový agregát s 1,5-litrovým objemom a maximálnym výkonom 104 koní v konfigurácii s 5-stupňovým manuálom alebo 6-stupňovou automatikou.

Nový 6-miestny rodinný automobil bude oficiálne a v plnej paráde odhalený 21. augusta, teda už o niekoľko dní. Či sa dostane aj do Európy, dnes nevieme, veríme však, že značka rozšíri svoje starokontinentálne portfólio aj o takýto praktický model.

Suzuki Ertiga MPV

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie