Aktuality

Michelin vyrobil systém, ktorý zvyšuje bezpečnosť nočných cyklistov

Letné počasie nás priam láka využívať v mestách bicykle ako spôsob prepravy. Tie sú nielen ekologické, ale aj šetria peniaze, ľahšie sa s nimi dostanete na niektoré miesta a často sú aj rýchlejším spôsobom prepravy, vďaka ktorému zároveň športujete. Môžete sa pekne opáliť, spoznať nové miesta a netlačíte sa v prepotenom MHD s inými cestujúcimi.

Proti všetkým týmto výhodám však stojí jedna veľká nevýhoda - bezpečnosť. Obzvlášť na neosvetlených miestach s horšou infraštruktúrou môže byť večerná alebo nočná jazda na bicykli doslova bojom o prežitie.

Našťastie, technológie pokročili aj v tejto oblasti a spoločnosti sa snažia hľadať inovatívne spôsoby, ako bezpečnosť cyklistov na cestách zvýšiť. Jednou z týchto technológii je aj osvetľujúce zariadenie Bikesphere od Michelinu, vďaka ktorému sa cyklisti môžu cítiť oveľa bezpečnejšie.

Michelin BikeSphere
Michelin BikeSphere

Systém obsahuje snímače priblíženia, ktoré neustále analyzujú priestor okolo cyklistu a varujú ho, ak sa zmení intenzita dopravy. Napríklad ak sa blíži nejaké vozidlo, systém automaticky aktivuje dva rýchlootáčavé lasery, ktoré obklopia bicykel červeným kruhom.

To upozorní cyklistu aj šoféra vozidla, aby zvýšili ostražitosť.

Počas dňa si Bikesphere uchováva energiu a funguje ako bežný svetlomet.

Systém Bikesphere bol navrhnutý ako súčasť iniciatívy #TrendyDrivers, pomocou ktorej sa Michelin snaží hľadať spôsoby, ako znížiť nehodovosť na cestách. Spoločnosť tiež plánuje vyhotoviť systém s otvoreným zdrojovým kódom, takže každý užívateľ si bude môcť vytvoriť svoju vlastnú verziu Bikesphere a podeliť sa o svoje rady s ostatnými, aby sa zlepšil pôvodný dizajn a najlepšie sa prispôsobil zvykom a potrebám cyklistov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.