Aktuality

Limuzína Bentley Flying Spur má s motorom TSI výkon ako superšporty

Nová generácia superluxusnej limuzíny Bentley Flying Spur je na svete, hoci sa pôvodne očakávalo, že sa predvedie až pri príležitosti otvorenia autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom v septembri.

Automobilka pritom druhú generáciu uviedla iba v roku 2014. Vo svete ultra prémiových automobilov je to síce možno iba druhá polovica životného cyklu modelu, ale zmeny v autopriemysle v posledných rokoch prinútili automobilku prepracovať model nanovo.

Podľa slov Bentley sa jedná o najprepracovanejší superluxusný športový sedan na svete. Čo ho viedlo k týmto odvážnym slovám?

Bentley Flying Spur (2020)

V prvom rade skutočnosť, že v porovnaní s predchádzajúcou generáciou je nový Flying Spur kompletne prepracovaný. Stojí na podvozku MSB z modelu Continental GT a oproti minulej generácii narástol rázvor kolies až o 130 mm. A od Continentalu GT má Flying Spur dlhší rázvor až o 300 mm. Limuzína (alebo sedan) využíva pohon všetkých štyroch kolies a rovnako ich všetky natáča do zákruty. O presné natočenie zadných kolies sa stará elektronika.

Na prednej hrane kapoty sa nachádza logo automobilky štylizované do podoby akéhosi krídla a počas jazdy sa dokáže zasunúť. Rovnako v Rolls-Royce je dôvodom bezpečnosť chodcov a cyklistov, ktorí by eventuálne preleteli cez kapotu v dôsledku kolízie. Vysoko estetickým doplnkom je chrómová linka ťahajúca sa uprostred prednej kapoty po celej jej dĺžke.

Bentley Flying Spur (2020)

Pod touto kapotou pracuje mimoriadny motor TSI. Má 12 valcov s usporiadaním W12, dvojité preplňovanie, zdvihový objem 6,0 litra, maximálny výkon 466 kW (626 k) a max. krútiaci moment závratných 900 Nm! Vďaka tomuto krútiacemu momentu automobil akceleruje z nuly na rýchlosť 100 km/h už za 3,8 sekundy a najvyššia konštrukčná rýchlosť predstavuje 333 km/h. Evokujú vo vás tieto údaje limuzínu alebo skôr superšport? Riadenie motora je zabezpečené prostredníctvom 8-stupňovej automatickej dvojspojkovej prevodovky ZF. Automobilka vo svojej tlačovej správe uvádza aj 48-voltovú elektrickú sieť, ktorá napovedá o hybridnom pohone vozidla. O ňom síce výrobca ešte nehovorí nič, ale z kuloárov vieme, že sa bude jednať o pohon známy z Bentaygy Hybrid, teda o konfiguráciu spaľovacieho motora 3,0 V6 (225 kW) a elektromotora (94 kW).

Bentley Flying Spur (2020)

A mimochodom, čo sa týka toho šitia, ktoré spomínam v perexe článku - automobily značky Bentley sú vyrábané ručne a platí aj pre čalúnenie interiéru. Samozrejme, že majstri používajú pri svojej práci stroje, lenže v porovnaní s ostatnými automobilkami si Bentley potrpí na to, aby boli jeho vozidlá vyrábané s ohľadom na tradície a poctivú remeselnú prácu.

Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie