Aktuality

Jaguar XE prešiel modernizáciou: majú Nemci dôvod na obavy?

Úplne nový Jaguar XE sa predstavil s modernizovaným exteriérom a zásadne prepracovaným interiérom, ktorý je luxusnejší ako kedykoľvek predtým. Najmenší sedan od značky Jaguar sa tak ešte viac vzhľadom priblížil k vlajkovej lodi výrobcu, limuzíne XJ, o podobnosť s ktorou sa snažil predovšetkým model XF. XE je však vizuálne ešte ostrejší.

Nový Jaguar XE sa bude ponúkať so štandardne inštalovanou automatickou prevodovkou a s pohonom zadných kolies, na želanie ponúkne pohon všetkých štyroch.

Interiér nového XE našiel inšpiráciu v modeloch I-PACE a F-Type. Od I-PACE si vzal volant s podsvietenými senzorovými tlačidlami a infotainment Touch Pro Duo, od F-Type pochádza stredová konzola s rozhraním JaguarDrive Control pre výber jazdných profilov a ovládač prevodovky SportShift.

Jaguar XE (modelový rok 2020)

Novinkou v segmente je použitie technológie ClearSight, teda digitálneho vnútorného spätného zrkadla. Zobrazuje obraz z kamery, ktorá je umiestnená na „aerodynamickej plutve“ na streche.

Prémiová automobilka ponúka už v základnej výbave modelu XE pomerne bohatú výbavu, za ktorú si v „automobiloch bežného sveta“ musíme doplácať. Jedná sa napríklad o 18-palcové disky kolies, automatickú prevodovku, elektricky ovládané kožené sedadlá, Full LED svetlomety vpredu aj vzadu, zadnú parkovaciu kameru s parkovacím asistentom a tiež o systém pre udržiavanie v jazdnom pruhu.

Jaguar XE (modelový rok 2020)

Za príplatok Jaguar ponúkne aj head-up displej, digitálnu prístrojovku Interactive Driver Display, bezdrôtové nabíjanie mobilov, rozpoznávanie dopravných značiek, adaptívny obmedzovač rýchlosti a doplnkové balíčky Connected Navigation Pro a Online Pack. Medzi príplatkovú techniku patrí aj vyššie zmienené zrkadlo ClearSight.

Zákazníci budú mať na výber z úrovní výbavy S, SE a HSE, pričom každá z nich ponúkne aj príplatkový športový paket R-Dynamic. Každá z úrovní výbavy bude bohato personalizovateľná, svojím spôsobom tak môže byť každý kus XE jedinečný.

Jaguar XE (modelový rok 2020)

Pod dlhou prednou kapotou bude pracovať benzínový alebo naftový motor, dovedna ich automobilka ponúkne tri. Benzínový Ingenium vyvinie maximálny výkon ~224 kW (300 k), pohon všetkých štyroch kolies, zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,7 sekundy a max. krútiaci moment 400 Nm. Slabšou benzínovou alternatívou je motor Ingenium s max. výkonom 186 kW (250 k). Nafta je zastúpená 2-litrovým agregátom s max. výkonom 134 kW (180 k), max. krútiacim momentom 430 Nm a kombinovanou spotrebou 4,9 l/100 km.

Keď sa pred piatimi rokmi automobilka podujala oživiť model XE, vzbudila tým veľkú pozornosť. Malo sa jednať o prvý automobil svojej triedy, ktorého nosný skelet tvoria z viac než 75% hliníkové zliatiny. Výrobca nabral skúsenosti s týmto konštrukčným vyhotovením pri modeloch XJ, XK a F-Type, ale pri XE je materiálom je špeciálne vyvinutá zliatina RC5754. O 75-percentnom podiele hliníka hovorí automobilka vo svojej anglickej tlačovej správe aj dnes.

Jaguar XE (modelový rok 2020)

Zrejme nikoho nešokujem tvrdením, že nový Jaguar XE považujem za jedno z najkrajších áut súčasnosti. Veď kombinuje snáď všetko, čo môže jeden chlap chcieť: eleganciu, agresívny, ale stále kultivovaný zovňajšok, športový charakter a po novom aj výrazne moderný interiér. Briti sa už v roku 2014 nebránili tvrdeniu, že sa modelom XE snažia zaútočiť na športové sedany z Nemecka. Je preto modernizácia Jaguaru XE ďalším dôvodom k tomu, aby sa Nemci začali báť? Do určitej miery určite áno, ale nemôžeme pochybovať o tom, že XE asi nikdy nebude takou masovkou ako jeho úhlavní konkrurenti BMW radu 3, Audi A4 či Mercedes-Benz Triedy C. Stále bude vyhradený skôr pre fajnšmekrov, ktorí prechovávajú sympatie k značke Jaguar ako takej.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie