Aktuality

Nová policajná technika odhalí vodičov s mobilom v ruke. Vieme, ako ďaleko nová technika dovidí!

Počas sviatkov na vás dozrie polícia

Alkohol za volantom už nie je najčastejšie skloňovanou príčinou nehôd v súvislosti so šoférovaním. Novým fenoménom sa stáva používanie mobilných telefónov - konkrétne esemeskovanie, sledovanie internetu a telefonovanie s mobilom v ruke počas jazdy. Polícia sa preto rozhodla zakročiť a vyzbrojiť sa technikou, ktorá dokáže takéto priestupky jednoduchšie odhaliť.

Otestujte sa zadarmo, máme všetky testy autoškoly | AUTOSKOLA.AUTOVINY.SK

Jedná sa o novelu zákona, ktorú plánuje predložiť ministerka vnútra SR Denisa Saková, súčasťou ktorej je aj zvýšenie pokút za používanie mobilného telefónu za volantom. Pokuta za tento priestupok je v súčasnosti 50 eur, zvýšiť by sa mala dvojnásobne, teda na 100 eur.

Ministerka Saková ďalej uviedla, že navrhované zvýšenie pokuty sa bude okrem telefonovania a esemeskovania týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a podobných zariadení, ktoré by vodič počas šoférovania nemal držať v ruke. Výnimkou budú zariadenia, ktoré sú pevne zabudované do automobilu. Podľa dostupných informácií budú prístroje sledovať aj to, či telefón vôbec držíte v ruke - aj to bude po novom zakázané. Vodiči sa tak nebudú môcť vyhovárať, že telefón vlastne ani nepoužívali, iba držali v ruke.


Nákup novej techniky by mal okrem špeciálnych fotoďalekohľadov, vďaka ktorým sa bude dať lepšie odsledovať používanie mobilu či bezpečnostných pásov, zahŕňať aj techniku na meranie rýchlosti, váženie vozidiel nákladnej dopravy, analyzovanie dychu a testery na drogy.

Riaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský na tlačovej konferencii uviedol, že v pláne je nákup 391 nových ďalekohľadov, ktoré budú schopné zaznamenať fotografiu alebo video na vzdialenosť od 500 do 1000 metrov. V Čechách je používanie fotoďalekohľadov bežnou praxou a Policajnú zbor Slovenskej republiky už takúto techniku tiež testoval.

V súčasnosti prebieha obstarávanie na dodávku kamerových systémov určených na monitoring policajných zložiek, ochranu budov a verejných priestorov. Kamery budú aj súčasťou policajnej uniformy, ktorú budú policajti nosiť pri zásahoch.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie